Найближчими днями у Верховній Раді розглядатимуть законопроєкт про демобілізацію
Уже найближчими днями у Верховній Раді розглядатимуть законопроєкти, що стосуються мобілізації та демобілізації.
Про це розповів перший заступник голови комітету з питань соцполітики та захисту прав ветеранів Михайло Цимбалюк в етері телемаратону «Єдині новини».
Наприкінці листопада голова фракції «Слуга Народу» Давид Арахамія анонсував, що документ про зміни у процедурі демобілізації військових може з’явитися вже до кінця цього року.
Цимбалюк зазначив, що наразі робоча група, до якої входять представники всіх фракцій, продовжує роботу. Він наголосив: у розробці законопроєктів, що стосуються мобілізації/демобілізації та інших питань сектору оборону, депутати радяться з вищим військовим керівництвом. А до складу робочої групи входять представники Сил оборони.
«Ми виходимо саме з їхнього практичного досвіду і потреб», — сказав Цимбалюк.
За словами Цимбалюка, з-поміж напрацьованих пропозицій є такі:
встановлення оплачуваної відпустки терміном 90 днів для людей, які повернулися з полону;
унормування, які документи потрібні під час проходження ВЛК, а що має забезпечити сама держава, щоб зменшити бюрократію;
встановити, що на звільнення з військової служби мають право люди без громадянства або іноземці; люди, які мають статус інвалідності 1-2 групи; жінки-курсанти, які достроково розірвали контракт;
унормувати право на відстрочку педагогам і студентам вишів;
право на демобілізацію строковикам, які вже відслужили встановлені законом терміни.
Також, за словами депутата, зараз триває дискусія щодо студентів, а саме — недопущення порушення прав людини на здобуття освіти. Він зазначив, що вже «однозначно вирішено» дати можливість завершити навчання тим, хто зараз здобуває другу чи третю вищу освіту.
Утім, юридичне управління Верховної Ради підготує пропозиції щодо людей, які у майбутньому захочуть здобувати другу-третю вищу освіту. У парламенті розглядатимуть, яким чином можна обмежити це право, оскільки кількість таких студентів «зросла у десятки».
Також обговорюється питання, як мінімізувати кількість тих, хто має право на відстрочку по догляду за людьми з інвалідністю 1-2 групи. Депутати хочуть обмежити, щоб одна людина призовного віку доглядала за однією людиною.
З-поміж іншого, депутати розглядають зміни щодо права на звільнення зі служби людей у зв’язку з організаційними змінами розвідорганів, СБУ, УДО та інших військових формувань.
Також Цимбалюк вважає, що депутати зупиняться на терміні у 24 місяці служби, після яких людина матиме право на демобілізацію. Але поки що конкретного рішення немає.
«Ми виходимо з позиції вищого військового керівництва. Тому що будь-яка демобілізація має не послаблювати Сили оборони», — сказав Цимбалюк.