Курячі яйця вже не по 17 гривень: Міноборони зменшило ціни в скандальних закупівлях
Міністерство оборони України зменшило ціни в скандальних закупівлях продоволства. Тепер курчі яйця по 8-9 гривень за одне.
Як зазначає Центр протидії корупції, “це вже краще, але питання залишаються. За Держстатом, для порівняння, середня ринкова ціна яєць у січні цього року склала 6,31 грн за штуку. До речі, аудитори підтвердили, що ціна яєць в скандальних контрактах Міноборони була 17 грн за штуку, а НЕ кілограм чи літр. Як думаєте, всі ті, хто розповідали про кілограми, попросять вибачення за те, що брехали суспільству? А ще цікаво, чому прикордонники можуть купувати яйця за 5,2-6,6 грн за штуку, а Міноборони не може?”
Читайте також: Закупівлі харчів для української армії частково розсекретять
Скандал спалахнув після того, як журналісти ZN оприлюднили копію контракту, укладеного між Міноборони та компанією “Актив компані” з постачання продуктів харчування на 13 млрд грн у тилові частини ЗСУ. Зазначені в розслідуванні ціни на продукти виявилися значно вищими за ринкові, як то десяток яєць за 170 грн замість 70 або картопля по 22 грн замість 8 грн за кг.
“Актив компані” спростувала звинувачення у завищенні цін. У Міноборони ж взагалі заявили, що відомості “поширюються з ознаками навмисних маніпуляцій і вводять в оману”.
Як розповідав “Український репортер”, заступник міністра оборони В’ячеслав Шаповалов подав у відставку через скандал із закупівлею за завищеними цінами продуктів для харчування українських військових.
Він попросив звільнити його, щоб не створювати загрози для стабільного забезпечення Збройних Сил України внаслідок кампанії звинувачень, пов’язаних із закупівлею послуг харчування. Сьогодні він під слідством.
2 лютого, ексзаступнику міністра оборони України В’ячеславу Шаповалову, який відповідав за тилове забезпечення ЗСУ, суд обрав запобіжний захід – тримання під вартою з можливістю внесення застави.
За клопотанням слідчого ДБР, таке рішення ухвалив Печерський районний суд. Запобіжний захід – тримання під вартою два місяці з альтернативою внесення застави у сумі 402 мільйони 600 тисяч гривень.
Як розповідав “Український репортер”, 1 лютого 2022 року працівники ДБР повідомили Шаповалову про підозру підозр у перешкоджанні законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань.
Він лобіював укладення договорів про постачання продуктів для військових за завищеними цінами, а також закупівель бронежилетів, касок, одягу та інших речей для потреб Збройних Сил України низької якості на загальну суму понад 1 млрд грн. Всі договори укладалися за повною передплатою.
Посадовець не тільки знав про факти постачання неякісної продукції, а й здійснював тиск на підлеглих для прийняття неякісної продукції на військові склади та організацію повторних проведень лабораторних випробувань бронепластин, які не витримали первинних випробувань.
При цьому він ігнорував звернення Командування Сил Логістики ЗСУ стосовно необхідності забезпечення належного приймального контролю за якістю продукції.
Читайте також: На дерибані Української армії тисячі крадіїв та аферистів стали мільйонерами
ТИМ ЧАСОМ. Представники Міністерства економіки України, Офісу Президента та найбільших торговельних мереж обговорили поточний стан продуктової роздрібної галузі та можливості забезпечення продовольством Збройних Сил України. Під час зустрічі перший віце-прем’єр-міністр – міністр економіки України Юлія Свириденко запропонувала торговельним мережам брати участь у тендерах Міністерства оборони України.
«Держава зацікавлена в тому, щоб великі торговельні мережі брали участь у постачанні продовольства для армії. Зараз постачанням продуктів харчування займаються компанії, які закуповують продукцію у великих торгових мережах. Оскільки ці товари вже є у вас в асортименті, потрібно вирішити питання логістики. Наше спільне завдання – забезпечити безперебійне постачання армії продуктами харчування», – підкреслила Юлія Свириденко.
Представники ритейлу погодилися, що для них це цікава пропозиція, яка потребує подальшого детального опрацювання, інформує 1 березня Урядовий портал.
Із заяви прес-служби МО України.
Для дотримання прозорості закупок та доступу до інформації та публікації звітів щодо закупок послуг з організації харчування ЗСУ (комплекс послуг, що включає послугу забезпечення комплектами продуктів та послугу щодо забезпечення харчуванням (одиниця виміру – послуга) за Каталогом продуктів харчування особового складу та штатних тварин військових частин, установ та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах), які зареєстровані в Державному казначействі, та по яких здійснюються поставки в 2023 році, пресслужба МОУ інформує:
20 лютого 2023 року були внесені зміни до 8 (восьми) договорів, відповідно до яких зменшено термін дій угод і, відповідно, внесені зміни до вартості послуги з організації харчування та ціни в каталозі продукції (Додаток 13.1.).
Вартість послуги з забезпечення харчування склала від 137,04 грн до 144,06 грн. Зниження цін було зумовлене зменшенням термінів контрактів, що позбавило постачальників враховувати інфляцію та інші ризики.
Ціни на продукти, які закуповує постачальник, враховують логістику.
Тобто, Міноборони закуповує не продукти зі списку, а послугу з організації харчування військової частини, яка, окрім самих продуктів, включає в себе: приймання, зберігання, переміщення, освіження запасів продовольства, видача продуктів харчування, їх облік, приготування страв у стаціонарних та польових умовах, забезпечення технічних засобів приготування їжі паливом, підтримання обʼєктів продовольчої служби (їдалень, складів), обладнання та майна в належному стані та їх технічне обслуговування, відшкодування комунальних витрат та інші заходи, згідно з заявками командирів військових частин у визначених в заявках місцях.
Всі ці витрати закладено у вартість, які безпосередньо лягають на плечі кожного з постачальників без будь яких інших доплат за логістику тощо.
Зміна термінів дії угод та зміна цінових показників були здійснені після детальних консультацій з комітетами Верховної Ради України та відповідними центральними органами виконавчої влади, як крок для забезпечення безперебійного процесу харчування ЗСУ.
Інформуємо, що дані закупки здійснювались відповідно до постанови КМУ 1026 від 26 грудня 2016 року та порядку, затвердженого наказами МОУ № 140 від 29.04.2020 та № 490 від 24.12.2020.
Також, відповідно до доручення Прем’єр-міністра України, створено Міжвідомчу робочу групу під головуванням першого віцепрем’єра України Юлії Свириденко з питань вивчення нових підходів до закупівлі Міністерством оборони продуктів харчування з використанням електронної системи закупівель, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2023 № 93.
У рамках роботи даної робочої групи опрацьовуються питання оновлення системи закупівлі послуг, яка має на меті збалансування дотримання секретності та публічний контроль за закупівлями для армії.
Відповідна інформація буде публікуватись без відомостей щодо номерів військових частин, їх місце розташування та кількості особового складу.
МОУ переконане, що пропозиції робочої групи значно покращать систему харчування.