Історії українців, які зараз перебувають в Ізраїлі
Вторгнення ісламістських бойовиків ХАМАС до Ізраїля, що супроводжувалося запуском тисячі ракет, став несподіванкою для влади та місцевих жителів.
Разом з ними цей страшний ранок з п’ятниці на суботу зустріли українці. Деякі живуть в Ізраїлі вже давно, деякі – приїхали туди “перепочити від тривог” вдома, – пише ВВС.
“О 6.30 мене розбудила сирена”, – розповідає ВВС Наталя Тарнопольська з Києва.
Вона приїхала в місто Ашдод, Ізраїль, незадовго до 24 лютого, коли мільйони українців так само, як і сьогодні ізраїльтяни, прокинулися від вибухів.
Але в Ізраїлі, де війна триває вже 75 років, майже в кожній квартирі є “мамади” – спеціальні захищені від обстрілів кімнати.
Цю ніч Наталя спала в такій захищеній спальні. А тому спочатку, каже, вирішила не реагувати на сирену, а тільки закрила в своєму бомбосховищі вікна та великі металеві двері.
“Я знову заснула, але крізь сон чула постійні сирени і зрозуміла, що щось не так, як раніше. Сирени йшли одна з одною і було чути потужні вибухи”.
Сектор Газа, навколо якого зараз особливо гаряче, розташований десь за 25 кілометрів від Ашдода – міста, де живе Наталя.
Повідомляється, що бойовики через море проникли до міста Ашкелон, який всього за 17 кілометрів від українки.
“Там живуть мої близькі друзі з Києва. Поряд з їхнім домом прилетіла ракета, вдарила по житловому будинку. Спати вже не хотілося”.
“Це вперше стільки жертв. В усіх соцмережах ізраїльтяни шукають зниклих рідних”, – розповідає Наталя.
“Кожні 15-20 хвилин чути вибухи, в Ашдоді, як і в інших містах, працює “залізний купол”.
Ізраїльтяни звикли до війни, “зібрали тривожні рюкзаки та моляться про мир”.
Але разом із тим, каже жінка, люди “розгублені” – у мережі з’являються відео з тілами цивільних на дорогах і в машинах. Судячи з усього, їх могли розстріляти.
“Хотіла перепочити від тривог”
Киянка Марина приїхала в Ізраїль на місяць в гості як туристка, “щоб відпочити від тривог” в Києві.
“У центрі Тель-Авіва відносно тихо, я би навіть сказала, дивно тихо – людей на вулиці майже немає, зазвичай в цьому районі навіть в шабат такого не буває”, – розповідає Марина.
Новинні агентства повідомляли, що поблизу Тель-Авіва чути вибухи.
“Я проспала вранішню тривогу, але трохи чула звуки вибухів приблизно в 10:30. Думаю, це було ППО. На якій відстані це відбувалося – не оціню, але було не так голосно”
“Незвично, що немає відбою тривоги – присилають повідомлення “ховайтесь на 10 хвилин, якщо не буде інших повідомлень”.
Коли оголошують тривогу – Марина каже, що йде з ноутбуком працювати на сходи. Будинок, де вона живе, старий, і там немає укриття.
“Мене хвилює, щоб аеропорт Бен-Гуріон не закрили, бо застрягнути тут все ж не хотілося б”, – каже дівчина.
Через два тижні вона має зворотний квиток на літак.
“Вперше за 10 років я не почуваюся в безпеці”
Інна Скалецька з Тернополя живе в Ізраїлі вже 10 років.
“Таким був ранок… терористи розстрілюють людей та автомобілі, беруть в заручники… серце болить. Війна?” – написала жінка вранці на своїй сторінці в фейсбуці.
“Те що відбувається, всім нагадує початок війни Судного дня в 1973 році”, – розповіла вона ВВС Україна.
Скалецька разом з чоловіком і донькою мешкає в Тель-Авіві.
Зараз вони зачаїлися в їхній захисній кімнаті.
“Оголошено надзвичайний стан, навчання, роботи скасовано. Рекомендовано бути вдома та закритися через можливість проникнення терористів в квартири”, – каже Інна.
“Вперше за десять років я не відчуваю себе в безпеці. Повне розчарування, ситуація змінюється дуже швидко”, – написала Інна в коментарях у фейсбуці людям, які турбуються за неї.
Українське МЗС повідомляє, що для допомоги українцям створили оперативний штаб в Ізраїлі.
Міністерство рекомендує не їздити на південь та в центр країни, стежити за новинами місцевої влади і ставитися серйозно до усіх їхніх попереджень та інструкцій.