Голова НСЖУ Сергій Томіленко закликає переглянути рішення про позбавлення воєнної акредитації
Починати потрібно не із заборон, а зі слів подяки тисячам журналістів міжнародних та вітчизняних медіа, які наражають себе на фізичну небезпеку і їдуть на передову виконувати свій професійний обов’язок.
Так голова Національної спілки журналістів Сергій Томіленко прокоментував сьогодні в ефірі «Прямого» позбавлення акредитації журналістів CNN, SkyNews та деяких інших видань.
«Лише після слів подяки варто братися за коректне відпрацювання механізму співпраці. Необхідно комунікувати про те, як можна забезпечити роботу журналістів, і при цьому не наражати на небезпеку ані їх, ані операції та плани, які здійснює українське військове керівництво», – наголосив очільник Національної спілки журналістів. Як варіант, можна було б, відійшовши від формалізму, запровадити для медійників-досвідчених воєнкорів особливі умови асистування, наскільки це можливо в умовах війни.
Сергій Томіленко наголосив, що в НСЖУ розуміють, що, вочевидь, справді мало місце певне недотримання журналістами наявних регламентів. Але потрібно розуміти й те, що медійниками рухає професійний обов’язок і бажання повідомити українській та світовій аудиторії про події справді історичного значення.
За словами голови НСЖУ, в журналістському середовищі, як і загалом в українському суспільстві, сьогодні є великий «запит на справедливість» – вимога забезпечити законний доступ до інформації журналістів, які представляють різні засоби масової інформації. З огляду на це, посилання на регламенти і обмеження часто критично сприймаються в журналістському середовищі.
З іншого боку, як наголосив Сергій Томіленко, НСЖУ закликає колег-журналістів із розумінням ставитися до складної ситуації, в якій нині працюють військові пресофіцери, військові команди комунікації тощо, і не вимагати від них негайного виконання сервісної функції.
Загалом, на думку Сергія Томіленка, позбавлення акредитації журналістських команд CNN і SkyNews та інших – це занадто радикальне й передчасне рішення.
«Після всієї цієї дискусії найкращим рішенням було б усе-таки повернути акредитації нашим колегам із міжнародних і українських медіа», – сказав Сергій Томіленко.
Нагадаємо: українські та іноземні журналісти й медійні організації вимагають від влади повернути акредитацію українським та закордонним медійникам, які висвітлювали події в Херсоні. Про це йдеться в заяві, адресованій президенту Володимиру Зеленському, головнокомандувачу Збройних сил Валерію Залужному та міністру оборони Олексію Резнікову.
Крім того, журналісти вимагають провести внутрішнє розслідування щодо роботи комунікаційного відділу ОК “Південь” і загалом комунікаційного сектору Міністерства оборони України і “прийняти відповідні кадрові рішення”.
Підписанти заяви вважають за потрібне прибрати зайву бюрократію, зокрема документи й узгодження, впроваджені Об’єднаним координаційним пресцентром Сил оборони півдня.
“В журналістів вже є акредитація МО, яка є офіційним дозволом на роботу. Додаткові документи й дозволи, які до того ж застосовуються непрофесійно і вибірково, ускладнюють роботу журналістів і негативно відбиваються на висвітленні найважливіших подій в Україні для української і світової аудиторії”, – йдеться в заяві.
У документі також зазначається, що репортажі українських і закордонних журналістів, зроблені у звільненому Херсоні, “стали величезним вкладом у перемогу”.
“Весь світ облетіли кадри колег із CNN, SkyNews та інших провідних іноземних та українських медіа. Вони засвідчили радість, із якою херсонці зустрічають українську армію, спростовуючи тим самим брехню російської пропаганди. Їхні матеріали є також надважливими документами української історії, яка твориться зараз”, — йдеться у заяві.
Натомість комунікаційні структури Міноборони, які не спромоглися побудувати механізм допуску журналістів, вирішили просто заборонити абсолютно всім журналістам працювати, посилаючись на небезпеку перебування в щойно звільненому місті, наголошують медійники. Вони нагадують, що професійні журналісти, які отримали офіційну акредитацію МО, мають відповідні навички, пройшли численні тренінги, мають міжнародні сертифікати з безпеки і величезний досвід роботи на передовій.
“Ті українські та зарубіжні журналісти, які потрапили до Херсона, не виконавши всіх вимог Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня, сьогодні позбавлені акредитації та більше не зможуть висвітлювати події на передовій та в прифронтовій зоні, а зарубіжні кореспонденти, можливо, взагалі не працюватимуть в Україні”, — йдеться у заяві.
Заяву, зокрема, підписали Медіарух, Центр прав людини ZMINA, Texty.org.ua. Документ відкритий до підписання.
Як повідомляв Інститут масової інформації, низці представників ЗМІ після їхньої роботи у звільненому Херсоні в Міноборони скасували дозвіл на роботу, а їхні прескарти визнали нечинними. Зокрема, позбавили акредитації журналістів hromadske Анастасію Станко та Миколу Пастико, CNN та SkyNews. Окрім них, у Херсоні після звільнення також працювали знімальні групи Суспільного, а також в ефірі каналу “Рада” було ввімкнення з Херсона.
У Генштабі зауважили, що наказ Головнокомандувача Збройних Сил України №73 від 03.03.2022 доводиться всім представникам ЗМІ разом з видаванням прескарт.
11 листопада, у день визволення Херсона, ОК “Південь” повідомило, що доступ представників медіа до населених пунктів, які були деокуповані в листопаді 2022 року, тимчасово обмежено.
“Звертаємо увагу, що робота в населених пунктах, які знаходяться в районі проведення бойових дій, регулюється наказом головнокомандувача ЗСУ №73 від 03.03.2022, порушення якого є підставою для позбавлення акредитації. Доступ до цих населених пунктів буде тільки після проведення силами оборони стабілізаційних заходів”, — наголосили військові.