Для повного розмінування України потрібно 37 мільярдів доларів і понад 10 тисяч саперів
В Україні відбувся перший форум “Розмінуй Україну” (Demine Ukraine Forum). Серед учасників — прем’єр-міністр й очільники відомств, що займаються розмінуванням, а також міжнародні партнери України.
Як повідомляє Суспільне, голова уряду Денис Шмигаль заявив, що жодна країна у світі після Другої світової війни не стикалася з таким мінним забрудненням, як Україна. Наразі відомо про 174 тисячі квадратних кілометрів, що потребують розмінування. З початку російського вторгнення розмінували 18 тисяч квадратних кілометрів інфраструктури.
Для повного розмінування України потрібно 37 млрд. доларів і понад 10 тисяч саперів. У державі є тільки 3 тисячі фахівців. За словами Шмигаля, не обійтися без допомоги міжнародних партнерів. Близько 40 країн уже виділили 250 млн. доларів на розмінування.
Перша віцепрем’єр-міністерка — міністерка економіки Юлія Свириденко в коментарі Суспільному зазначила, що в проєкті бюджету на 2024 рік передбачено 2 млрд. грн. за компенсацію аграріям за послуги з розмінування, які фермери купуватимуть. Також вона розповіла про механізм тендеру, який запрацює на ProZorro з наступного року. Аграрій має прийти на аукціон, вказати площу своєї землі, що потребує гуманітарного розмінування, а оператори з розмінування виставлять власні ціни цієї послуги. Аграрій, відповідно, обере найнижчу ціну, і держава компенсує половину коштів. Також будуть врегульовувати питання компенсації за те розмінування, яке фермери здійснювали самостійно до 2024 року.
За словами Свириденко, на прикладі Житомирської області 500 тисяч грн коштувало розмінування 3 гектарів, тобто розмінування квадратного кілометра коштує 17 гривень. У світі гуманітарне розмінування коштує 3-5 доларів за 1 квадратний кілометр. Але держава не втручатиметься в ринок розмінування і ціни в Україні.
Прем’єр Шмигаль додав, що в Україні створили групу з питань розмінування. Її очолює міністерка економіки Юлія Свириденко. А член дорадчої групи — посол Японії в Україні Кунінорі Мацуда. Він був присутній на форумі.
Мацуда припустив, що 80% замінованих українських територій має бути розміновано впродовж 10 років. Досвід України буде слугувати як зразок для інших країн після бойових дій. Японія готова надати обладнання та спеціалістів для розмінування, уже 30 техзасобів передали, ще 20 Україна отримає найближчим часом.
Очільниця групи з питань розмінування Юлія Свириденко розповіла, що в Україні 12 167 домогосподарств вже очищено і є 4-річний план із розмінування. Водночас через забруднення сільськогосподарських земель аграрії з початку великої війни вже втратили 31,5 млрд доларів. Секретар РНБО Олексій Данілов вказав цифру людських втрат через міни — це вже 500 жертв.
Голова МВС Ігор Клименко повідомив, що на сьогодні розмінували лише 10% від забруднених угідь. По країні діють 210 екіпажів з розмінування, однак Україні потрібні у 1,5-2 рази більше як людей, так і техніки.
Голова Київської ОДА Олександр Павлюк розповів про досвід розмінування Київщини після деокупації:
“Ми змогли за 2 місяці повернути людей до життя. Набрали понад 70% батальйонів гум розмінування. Залучаємо хлопців, які були на війні, вони будуть майбутніми операторами гуманітарного розмінування”.
Свириденко додала, що для роботи в Україні сертифіковано 16 операторів протимінної діяльності, частина з них — з-за кордону, ще 29 проходять сертифікацію, 40 — готуються до неї. Ринок операторів відкритий.
11 квітня тодішній міністр оборони Олексій Резніков заявив, що для повного розмінування територій України знадобиться до 30 років і ще близько п’яти тисяч фахівців.
Раніше начальник відділу організаційної роботи з гуманітарного розмінування ДСНС України Сергій Рева заявив, що в Україні необхідно розмінувати близько 470 тисяч гектарів сільськогосподарських земель на території дев’яти областей.
Міністерка економіки Юлія Свириденко до цього заявляла, що для того, щоб розмінувати територію України, може знадобитись 70 років роботи.