Американські ракетні комплекси HIMARS на фронті додали ефективності новій тактиці ЗСУ (+відео)

Минуло менше двох тижнів з того часу, як в Україну було доставлено перші реактивні системи залпового вогню HIMARS, але ці американські РСЗВ уже допомогли українським захисникам здійснити серію ефективних атак і навіть стали опорою нової тактики ЗСУ.

HIMARS (від англ. High Mobility Artillery Rocket System) — американська реактивна система залпового вогню, яка базується на колісному шасі. Це сучасна система РСЗВ: її розробляли з середини 90-х, а в армії США HIMARS почали працювати з 2005 року. У бойових діях такі системи було вперше застосовано влітку 2007 року в Іраку, – повідомляє НВ.

Україна тривалий час домагалася від західних партнерів поставок РСЗВ, щоб хоча б частково компенсувати значну перевагу російської армії в артилерії та завдавати ударів по тиловим цілям ворога, порушуючи його логістику та вражаючи запаси боєприпасів.

HIMARS мають низку переваг перед російськими РСЗВ, такими як Ураган та Смерч.

Головна причина — американські системи на десятиліття випереджають радянські системи з точки зору технологій. Наприклад, Ураган та Смерч використовують оптичні приціли. Солдати, що керують системами, повинні вручну готувати РСЗВ до стрільби — на це в середньому йде близько 10−12 хвилин. Застаріла схема прицілювання також означає, що страждає точність Ураганів та Смерчів. «Коли Смерч випускає свої 12 ракет, ймовірне кругове відхилення становить 170 метрів. Це означає, що лише половина ракет падають у радіусі 170 метрів від фактичної цілі… решта йде ще далі», — пояснював Тейнер.

Кругове ймовірне відхилення американських HIMARS становить лише 5 метрів, оскільки вони використовують ракети з GPS-наведенням.

Ще один важливий аспект — перезарядження. На те, щоб замінити снаряди в Ураган, росіянам потрібно близько 20 хвилин; перезаряджання 12 ракет у Смерчі займає приблизно 40 хвилин. Тобто росіянам потрібно близько години, щоб розгорнути систему, зарядити її, прицілитися та випустити снаряди.

Перезаряджання HIMARS займає до 10 хвилин — за рахунок того, що військовим не потрібно вручну завантажувати кожну ракету в систему — вона використовує заздалегідь підготовані ракетні блоки. Поки система наводиться, веде стрільбу і змінює дислокацію, вантажівка може вирушити за додатковими блоками, що дозволяє набагато швидше та ефективніше використовувати РСЗВ.

Американські системи також відрізняються більшою мобільністю, можуть швидко відпрацювати по цілі та моментально змінити дислокацію.

Основні технічні характеристики РСЗВ HIMARS:
Маса — 11 000 кг
Швидкість — 85 км/год
Запас ходу 480 км
Основне озброєння — 6 ракет РСЗВ типу MLRS або 1 тактична ракета типу ATACMS
Довжина — 7 м, ширина — 2,4 м, висота — 3,2 м.
Екіпаж — 3 особи (оператор, водій та командир розрахунку)
Калібр — 227 мм
Швидкострільність на хвилину — можна робити 1, 2, 3 постріли або запускати відразу всі 6 ракет
Прицільна дальність — від 2 до 300 км (хоча Україні не надають снаряди для максимального радіусу ураження).

23 червня міністр оборони Олексій Резніков повідомив, що перші системи HIMARS вже доставлені в Україну. «Літо буде спекотним для російських окупантів. І останнім для деяких із них», — написав він тоді у Twitter. У той же день США оголосили, що до середини липня в Україну буде поставлено ще чотири РСЗВ HIMARS. А в новому пакеті допомоги на суму 820 млн. доларів, про який Пентагон оголосив 1 липня, є і додаткові боєприпаси для цих РСЗВ.

Тим часом із фронту почало надходити дедалі більше відомостей та відеосвідчень про те, як HIMARS допомагають ЗСУ виконувати найважливіші завдання на головних ділянках фронту.

24 червня відео першого застосування реактивних систем залпового вогню HIMARS в Україні опублікував волонтер Павло Нарожний, не уточнивши його локацію.

Тоді ж, 24 червня, Сухопутні війська ЗСУ у власному відео наочно продемонстрували, у чому полягає головна відмінність HIMARS від радянських Градів та Ураганів.

HIMARS з разючою точністю завдає ударів по кожній із заданих цілей, тоді як російські РСЗВ радянських часів здатні вести лише вогонь по заданій площі.

25 червня головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний показав перше офіційне відео використання HIMARS в Україні.

«Реактивні системи залпового вогню M142 HIMARS вже працюють в інтересах оборони України. Артилеристи ЗСУ майстерно вражають визначені цілі – військові об’єкти ворога на нашій, українській, території», — написав Залужний у Facebook, розвіявши більш ранні побоювання американської сторони, що Україна може використовувати подібне озброєння для ударів по РФ.

26 червня українці показали, як в результаті застосування HIMARS було успішно поцілено два командні пункти російської армії. Тоді ЗСУ вдалося знищити багато техніки та живої сили окупантів.

Першою з цих двох цілей був командний пункт в Ізюмі Харківської області, що належав 20-й армії Західного військового округу ЗС рф (зазвичай базується у Воронежі).

Другою ціллю був передовий пункт управління десантних військ ЗС рф.

4 липня Генштаб ЗСУ продемонстрував роботу американських РСЗВ уже на Запорізькому напрямі. «Гарно, швидко, точно», — оцінили ефективність HIMARS українські військові.

Зрештою, 5 липня українські військові показали процес швидкої перезарядки HIMARS та розповіли про неймовірну точність системи.

На відео, опублікованому в Telegram-каналі 72 ОМБр ім. Чорних Запорожців, військовослужбовець ЗСУ розповідає, що встановлення одного боєкомплекту з шести ракет займає менше 10 хвилин. РСЗВ працює у будь-який час доби та за будь-яких погодних умов.

За його словами, про точність ударів системи може свідчити той факт, що якщо перша ракета HIMARS пробиває дірку в будівлі, то друга може влетіти в цей же отвір.

Український військовий пояснив, що зараз ЗСУ використовують HIMARS для знищення найважливіших об’єктів, зокрема складів з боєприпасами та пунктів управління армії РФ.

«Це як Жигулі та Мерседес», — порівняв військовослужбовець ефективність американської РСЗВ порівняно із застарілими радянськими системами.

 

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”