4192 безпілотники. У березні окупанти встановили рекорд з атак дронів на Україну
У березні російські окупанти здійснили рекордну кількість атак дронами по Україні. За місяць було випущено 4192 ударних БПЛА типу Shahed та інших безпілотників-імітаторів.
Про це свідчать дані Повітряних сил ЗСУ.
У порівнянні з попередніми місяцями масштаби атак зросли: у січні росія випустила 2622 дрони та 78 ракет, у лютому – 3901 БПЛА та 77 ракет, а в березні – 4192 БПЛА та 85 ракет.
Керівник Центру протидії дезінформації Андрій Коваленко наприкінці березня зауважив, що росія збільшує кількість екіпажів дронів типу “Шахед” для посилення атак. Крім того, окупанти облаштовують нові майданчики для запусків, що свідчить про підготовку до подальшої ескалації.
Згідно з даними Повітряних сил ЗСУ, безпілотники запускали з території росії (Міллерово, Курськ, Брянськ, Орел, Шаталово, Приморсько-Ахтарськ), тимчасово окупованого Криму (Чауда, Гвардійське) та захоплених районів Запорізької області (Приморськ).
Українські Сили оборони протидіяли атакам за допомогою зенітних ракетних військ, підрозділів радіоелектронної боротьби та мобільних вогневих груп. Проте, за словами керівника ЦПД, окупанти змінили тактику застосування “Шахедів”, а знищення у повітрі ускладнилося.
“Збиття шахедів ускладнилось, зокрема через низьку висоту їх прольотів і зміну російської тактики. Заходи вживаються. Це важливо розуміти”, – зазначив Коваленко.
Аналітик Юліан Рьопке у статті для BILD відзначив, що російські атаки дронами-камікадзе стають дедалі ефективнішими, а окупанти застосовують нові прийоми та більш смертоносну тактику. У відповідь українські військові працюють над стратегіями протидії, проте подробиці поки що не розголошують.
За його словами, російська армія вдосконалює атаки “Шахедами-136” та використовує ще небезпечнішу тактику. Якщо раніше більшість дронів знищували ще на підльоті до цілей, то останнім часом все більше безпілотників прориваються та завдають значних руйнувань. В українських містах фіксують масштабні пожежі через удари БПЛА.
Новий метод атаки полягає в тому, що “Шахеди” перед ударом збираються в групи на висоті кількох тисяч метрів, а потім одночасно спрямовуються до цілі. Це значно ускладнює роботу української ППО, яка не встигає знищити всі дрони.
Рьопке наголосив, що така тактика доводить небажання російського диктатора путіна припиняти війну. Навпаки, росія прагне посилити удари та підвищити їхню ефективність.
Головний редактор Defense Express Олег Катков в інтерв’ю “NV” повідомив, що росія модернізує дрони-камікадзе “Шахед”, роблячи їх дешевшими та ефективнішими. Однак це не свідчить про нестачу коштів, а лише про прагнення збільшити виробництво безпілотників та кількості атак.
За його словами, зміни в конструкції “Шахедів” відбуваються вже давно. За його словами, термобаричну бойову частину на цих дронах почали використовувати ще влітку 2023 року. Спочатку росіяни замінили оригінальну іранську бойову частину на потужнішу радянську. Після цього вони почали експериментувати з різними комбінаціями, додаючи термобаричний ефект до уламково-фугасних та кумулятивних зарядів.
Експерт пояснив, що термобаричний боєприпас, відомий як “вакуумна бомба”, створює потужну вибухову хвилю, яка швидко поширюється в закритих приміщеннях. Це робить такі дрони особливо небезпечними для житлових будинків, оскільки ударна хвиля руйнує все всередині.
Катков зазначив, що спрощення конструкції “Шахедів” дозволяє росії нарощувати їхнє виробництво. Наприклад, у китайських двигунах відмовилися від стартера та маховика, що зменшило вартість, але не вплинуло на боєздатність дронів.
Крім того, зміни торкнулися матеріалів корпусу – їх зробили легшими, а виробництво – швидшим. Саме тому рф може запускати велику кількість дронів одночасно.
“Змінили навіть матеріал корпусу. Вони пішли шляхом спрощення технології виробництва, пришвидшення її. І саме тому досягають таких — доволі величезних цифр у використанні дронів. Тим паче, що загальну статистику про кількість “Шахедів”, які запускає ворог, треба читати правильно. Там вказано “Шахеди” та дрони іншого типу”, – сказав Катков.
За словами експерта, серед безпілотників, які атакують Україну, є імітатори, зокрема дрони “Гербера”, зібрані з фанери та пінопласту. Вони коштують близько 100-200 доларів, а найдорожчим у них є двигун. Такі примітивні дрони використовують для перевантаження ППО перед ударом справжніх “Шахедів”.
Нагадаємо, що за останній місяць ворог здійснив десятки масованих атак дронами, КАБами та ракетами по Україні. До прикладу, у суботу, 29 березня, російські війська завдали ударів по Харкову дронами-камікадзе типу Shahed, внаслідок чого загинули двоє мирних мешканців та 35 осіб зазнали поранень. За два дні до цього армія РФ також атакувала житлові квартали у Харків – кількість постраждалих жителів зросла до 13.
Також окупанти завдали удару по військовому госпіталю в Харкові. Унаслідок ураження “Шахедами” пошкоджено будівлю шпиталю та розташовані поруч житлові будинки.
Упродовж тижня росія завдавала ударів по більшості регіонів нашої держави. Ворог застосував для атак на українські міста та села 1310 КАБів, понад тисячу ударних дронів та майже десяток ракет. За весь місяць окупанти били по Києву та області, Кривому Рогу, Запоріжжю, Кропивницькому, Полтавщині та інших регіонах України.