Західні вчені вивчають загадковий радіосигнал із сузір’я Центавра
Науковці намагаються з’ясувати, чи справді інопланетяни надіслали землянам певний сигнал про існування життя на планеті Проксима Центавра b.
Дивний космічний сигнал вчені зафіксували ще у 2019 році, розповіла для BBC Mundo докторка фізичних наук Мадридського університету Комплутенсе Мар Гомес.
Цей сигнал “зловила” обсерваторія “Паркс” (на фото), що розташована в Австралії. Відтоді вчені намагаються з’ясувати його природу і всиловлюють припущення про ознаки позаземного життя.
Дослідники вважають, що ця радіохвиля, імовірно, надійшла із Проксими Центаври b – екзопланети зі скелястою поверхнею, на якій, припускають, є рідка вода і яка розташована за 4,2 світлових роки від Землі.
Проксима Центавра b є частиною зоряної системи Альфа Центавра, найближчої до Сонця.
Професорка Гомес стверджує, що це був сигнал, який з’явився один раз і ніколи не повторювався. За її словами, він мав частоту, яку не випромінюють наземні пристрої, такі як супутники та кораблі. На її думку, сигнал, який зафіксували у 2019 році, може бути спробою неземних істот щось сказати землянам.
З Вікіпедії.
Попередні дослідження натякали на існування планети навколо Проксими Центавра. Планету відкрили методом Доплера (за змінами променевої швидкості). Справа в тому, що не тільки зоря впливає на рух планет її системи, але й планети змінюють рух своєї зорі.
Рух зорі та планети навколо спільного центру мас призводить до невеликих змін радіальної швидкості зорі: планета ніби погойдує зорю. Спектр зорі зазнає зсуву і такі зміни реєструють за допомогою спектрографа.
Починаючи з 2000 року, науковці на чолі з Гіллемом Анґлада-Ескуде (університет королеви Марії в Лондоні) спостерігали за допомогою спектрографа за зсувами у спектрі зорі. Вимірювання показали, що зміни відбуваються з періодом 11,2 доби. Але астрономи тоді ще не могли визначити, чи сигнал був зумовлений екзопланетою, що обертається навколо зорі, чи якоюсь іншою причиною.
У січні 2016 Анґлада-Ескуде та його колеґи розпочали кампанію, яка мала підтвердити або спростувати існування екзопланети навколо Проксими. Європейська південна обсерваторія задовольнила їх запит і на період з 19 січня до 31 березня надала один зі своїх телескопів для щоденних 20-хвилинних спостережень за зорею.
Дані збирали спектрографами HARPS і UVES за допомогою методу Доплера. Лише 10 днів цих спостережень вистачило, щоби переконатись, що планета справді існує.
Перше повідомлення про відкриття з’явилося в журналі Der Spiegel 12 серпня 2016 року. 24 серпня інформацію підтвердили співробітники Європейської південної обсерваторії.
На фото: поверхня Проксими Центавра b – в уяві художника Мартіна Корнмессера.