У парламентах вісьмох країн закликали призупинити всі польоти над Білоруссю
Лідери парламентських комітетів із закордонних справ США та ще низки країн засудили владу Білорусі через інцидент з рейсом Ryanair, під час якого у Мінську затримали засновника опозиційних Telegram-каналів Романа Протасевича.
Про це йдеться на сайті комітету з міжнародних відносин Сенату США.
Окрім США, до заяви приєдналися представники Чехії, Латвії, Німеччини, Литви, Ірландії, Польщі та Великої Британії. Вони зазначили, що засуджують загрозу застосування насильства щодо цивільного літака в небі над Білоруссю.
«Використання винищувача для перехоплення цивільного рейсу Ryanair є актом піратства на маршруті між двома країнами НАТО і ЄС. Цей безрозсудний вчинок піддав серйозній небезпеці пасажирів і екіпаж. Це нагадування про нелегітимність влади, яка претендує на владу в Мінську», — йдеться у повідомленні.
Парламентарі закликали Міжнародну організацію цивільної авіації (IKAO) негайно провести розслідування цього інциденту. Поки не проведуть розслідування, законодавці закликають призупинити членство Білорусі в організації та «заборонити всі польоти над республікою, включно з польотами в країну і з неї».
Крім того, парламентарі закликають владу Білорусі негайно звільнити Протасевича та всіх інших політв’язнів, а країни НАТО та ЄС — ввести санкції проти самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка.
Затримання Протасевича засудив і держсекретар США Ентоні Блінкен. Він наголосив, що Вашингтон вимагає міжнародного розслідування цього інциденту і наразі погоджує подальші кроки зі своїми партнерами з ЄС, Литви та Греції.
Напередодні, 23 травня, розкритикувала дії білоруської влади й очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Вона назвала неприйнятною вимушену посадку літака у Мінську, а також попередила, що такі дії повинні мати наслідки.
Нагадаємо, що в аеропорту Мінська 23 травня затримали співзасновника Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича, який перебував на борту. Він був на літаку Ryanair, який летів з Афін до Вільнюса. Під час польоту пілоти запросили в Білорусі посадку через повідомлення про мінування. Потім пасажирів відправили на повторний огляд, де Протасевича й затримали.
Провладний Telegram-канал «Пул Первого» повідомив, що дозвіл на посадку борту Ryanair дав особисто самопроголошений президент Олександр Лукашенко. Він же розпорядився підняти в повітря винищувач МіГ-29 для супроводу літака.
У Литовському міжнародному аеропорту підтвердили, що на момент запиту про посадку борт Ryanair перебував ближче до Вільнюса, ніж до Мінська. Також там повідомили, що між екіпажем та одним із пасажирів виник конфлікт.
Після президентських виборів у Білорусі великої популярності набув Telegram-канал NEXTA, який щодня публікував перебіг подій у країні та анонсує проведення акцій. 20 жовтня 2020 року суд Центрального району Мінська визнав Telegram-канал NEXTA та його логотип «екстремістськими матеріалами».
Співзасновниками NEXTA є Степан Путило та Роман Протасевич. Їх оголосили в міждержавний розшук і внесли у список терористів у Білорусі. Проти них також відкрили кримінальні справи одразу за трьома статтями: про організацію масових заворушень, грубе порушення громадського порядку та розпалювання ворожнечі.
Протасевич — співзасновник і інших Telegram-каналів, які визнані в Білорусі екстремістськими, зокрема «Беларусь головного мозга». Останнім часом жив у Вільнюсі й був у команді Світлани Тіхановської, уточнюють в «Єврорадіо».
Читайте також: