Хімічна зброя на дні Балтійського моря створює велику загрозу – євродепутати
Євродепутати виношують плани нейтралізації та ліквідації нерозірваних боєприпасів та хімічної зброї на дні Балтійського моря.
Лист авторства польської євродепутатки від Права і справедливості Анни Фотиґи у цій справі підписало 39 євродепутатів, що представляють шість політичних груп.
«Ми висловлюємо глибоку стурбованість з приводу загрози, яку продовжує створювати хімічна та конвенційна зброя, потоплена в Балтійському морі після Другої світової війни. Це одна з основних причин забруднення в Балтійському морі та водночас одна з найнебезпечніших, оскільки наслідки корозії та витоків виходять за межі однієї країни, загрожують здоров’ю та безпеці, що має економічні, соціальні, медичні та екологічні наслідки», – йдеться в листі, надісланим з ініціативи Анни Фотиґи до президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляйен від декількох десятків депутатів Європарламенту.
Вони зазначають, що окремі країни Балтії не можуть самі боротися із зростаючою загрозою.
Лист підписали 39 євродепутатів із 15 держав-членів, включно з усіма країнами Балтії, які представляють шість політичних груп у Європарламенті.
Депутати Європарламенту, зокрема, закликали Європейську комісію забезпечити відповідні ресурси в новій фінансовій перспективі не лише в програмі Interreg Region Балтійського моря на 2021-2027 роки, а й у горизонтальних програмах.
Політики теж хочуть розпочати роботу над всебічним планом дій щодо знешкодження та усунення небезпечних залишків після Другої світової війни.
Під час і після Другої світової війни в Балтійському морі було потоплено значну кількість хімічної та звичайної зброї, а також кораблі з цистернами, повними палива. Із плином часу та через корозію резервуарів може статися екологічна катастрофа, йдеться на сайті “Польське радіо”.
Як відомо з радянських архівів, у Балтійському морі було затоплено:
– 408 565 артилерійських снарядів від 75 до 150-мм, споряджених іпритом;
– 14 258 250-кг і 500-кг авіаційних бомб, які були споряджені діфінілхлорарсіном, хлорацетофеном і арсіновим маслом, а також 50-кг бомб, які були споряджені адамсітом;
– 71 469 250-кг авіаційних бомб, які були споряджені іпритом;
– 34 592 хімічних фугаси від 20 до 50 кг, споряджених іпритом;
– 10 420 димових 100-мм хімічних міни;
– 8 429 бочок, в яких знаходилося 1 030 тонн діфінілхлорарсіна і адамсіта;
– 7 860 банок газу Циклон-Б, який гітлерівці широко використовували в 300 таборах смерті для масового знищення людей у газових камерах;
– 1 004 технічні ємності, в яких міститься 1 506 тонн іприту;
– 169 тонн технічних ємностей з різними отруйними речовинами, в яких – ціанарсін, ціаніста сіль, аксельарсін і хлорарсін.