Цікаве відкриття вчених: аби квітки раніше дали пилок, джмелі “кусають” листя рослин

Дослідники зі Швейцарської вищої технічної школи Цюріха виявили, що деякі джмелі «кусають» квітки — точніше, прогризають дірки в їхньому листі, — аби ті раніше дали пилок. Так вони збирають його в достатній кількості, аби прогодувати себе й свою королеву.

І хоча мета цього процесу зрозуміла, в учених поки немає відповіді на те, як саме до нього прийшли комахи, пише Science.

Швейцарські дослідники натрапили на феномен випадково: досліджуючи реакцію бджіл на аромат рослин, вони побачили прорізи в листі. З’ясувалося, що в теплиці, де проводили дослідження, також були й джмелі — тоді вченим вдалося побачити, що вони прогризають дірки у формі півмісяця на листі квіток.

Спершу припустили, що так джмелі харчуються рідиною із м’якоті листка, після того — що вони забирають частинку листя назад у колонії. Але потім помітили, що найбільше листя «гризуть» ті джмелі, в чиїх колоніях було менше їжі. Це й наштовхнуло дослідників на думку, що так вони намагаються втамувати голод.

Далі вони з’ясували, що деякі квіти можуть прискорено формувати пилок, якщо вони зазнають пошкодження. Раніше вчені вже встановлювали, що в умовах сильних посух чи захворювань деякі квіти починають раніше цвісти.

З’ясувалося, що прогризання листя джмелями має схожий вплив: так, квіти томату прискорили цвітіння на 30 днів. Причому якщо схожі отвори в листях квіток проріже людина, цвітіння теж прискориться, але не так сильно.

Раннє цвітіння, своєю чергою, дозволяє джмелям раніше збирати пилок, яким харчуються вони і яким годують свою королеву.

«Це справді дивує. І ми лише починаємо вивчати цей феномен», — коментує Science Ларс Чітка, професор поведінкової екології Лондонського університету королеви Марії.

Зокрема, він зазначає, що наразі невідомо, як саме джмелі дійшли до такої стратегії пошуку їжі: «Якщо так сталося завдяки еволюційному процесу проб і помилок, то це вражає».

 

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *