Трамп завдає удару по соціальних програмах. Погляд з Америки
Більшість російськомовних іммігрантів в Америці на боці Трампа і республіканців, хоча жити вважають за краще в демократичних багатих штатах з розвиненою системою соціального захисту. Республіканські штати скупі і бідні, вони сидять на дотаціях з федерального бюджету і зв’язок тут найбезпосередніший.
По соціальних програмах і завдає удар Трамп в своєму проєкті бюджету на 2021 рік — привіт, Брайтон-Біч!
Головне: Трамп не може не обманювати всіх без винятку, він в цьому сенсі стовідсотковий картезіанець: «Я брешу, отже, я існую». Ось і бюджетний проєкт адміністрації порушує угоди президента і Конгресу. Він обіцяв не чіпати Медікер і Медікейд, але тепер ці програми під загрозою. Мало того, він зазіхає і на інші соціальні програми.
Медікер це національна медична програма, просунута демократами в 1966 році і призначена для людей у віці 65+ та інвалідів. Вона життєво важлива для пенсіонерів, які робили відрахування із заробітної плати на неї все трудове життя. Програма забезпечує страхування 60 мільйонів людей, але покриває далеко не всі витрати, так що за багато якi медичні послуги доводиться платити додатково, купуючи відповідну страховку. США це далеко не Європа і не Канада з її нехай і повільною, але загальною і порівняно доступною медициною. Недарма адміністрації довелося дати дозвіл на закупівлю в Канаді певних ліків, що коштують там в 5-10 разів дешевше, ніж в США.
Медікейд це програма, що діє на федеральному і штатних рівнях, яка допомагає оплачувати медичні витрати осіб, що мають обмежений дохід і відповідають низці критеріїв. Таких в Америці чимало, в тому числі серед старшого покоління російськомовних емігрантів. А оскільки медицина в США вкрай дорога, то Медікейд дозволяє мільйонам американців отримувати мінімальну турботу з її боку. І все одно більше 40 мільйонів осіб не мають ніякої медичної страховки. Обидві ці програми — спадок Кеннеді і Джонсона і глибоко ненависні консервативним республіканцям. Письменниця Айн Ренд, рупор останніх, співачка «раціонального і етичного егоїзму», що відкидала альтруїзм, називала їх фашистськими…
Нинішній квартирант Білого дому хоче урізати Медікейд на $0,7-1 трлн. за 10 років. Сокира занесена і над Медікер: за одною оцінкою експертів, він втратить за 10 років $478 млрд., а за іншою $850 млрд. Запропонована абсолютно безсоромна цифра індексації пенсій Social Security в 2021 році — 1%! Social Security це програма страхування по старості і безробіттю, прийнята в 1935 році, складова частина Нового курсу Франкліна Рузвельта. Пенсії по інвалідності хочуть скоротити на $30 млрд.
Трамп не приховує наміру і далі гнобити Обамакер — закон про захист пацієнтів і доступну охорону здоров’я. Наприклад, посилюючи вимоги для одержувачів федеральних страхових субсидій і скорочуючи їх фінансовий обсяг. Таким чином, наступ йде широким фронтом, але в одному напрямку.
Замах на ці програми означає відступ від головних соціальних завоювань, які роблять державу розвиненою, більш-менш справедливою і зручною для проживання, це означає повернення до часів дикого капіталізму.
New York Times пише, що «глибоке урізання асигнувань на студентські позики, доступне житло, фудстемпи і Медікейд відображають пріоритети Трампа в рік виборів». Гм. Чому тільки цього року? Це його постійна позиція. До того ж перед ним стоїть завдання хоч якось збалансувати бюджет. Він гадки не має, як це зробити, однак noblesse oblige, посада президента зобов’язує.
До влади він йшов під гаслами скорочення дефіциту бюджету і ліквідації державного боргу, не пропонуючи, втім, конкретних програм, в чому і не було потреби. Його виборці – це sancta simplicitas, свята простота з не самих успішних соціальних верств і дотаційних червоних (республіканських) штатів, їм вистачило і трамповського «я знаю, як». І які ж досягнення цього великого знавця економіки? Вони вражають і навіть приголомшують: дефіцит і борг при ньому ростуть рекордними темпами і перший перевалив за трильйон, а другий за 23 трильйони!
Так, поки справи в економіці йдуть непогано (відмінну економіку залишила нам команда Обами і навіть Трамп поки не зміг її розвалити!), тому виборці не звертають великої уваги на ці цифри. Людина воліє жити сьогоднішнім днем, не надто замислюючись про завтрашній. Але для впливу на простодушний електорат можна використати навіть власні провали: Трамп хоче показати своїм прихильникам, що не бажає годувати дармоїдів. Хоча в становищі людини, що потребує допомоги держави, може опинитися будь-хто: немолодий, нездоровий і небагатий.
У проєкті також передбачено $2 млрд. на будівництво стіни на мексиканському кордоні. Це ще одна кістка ксенофобним виборцям. Пентагон вже відволікає S3,8 млрд. від військових програм заради цієї стіни, в тому числі від програми випуску винищувачів F-35. Добре хоч ідея стіни на кордоні з Канадою не спала на голову буйного Донні!
Зрозуміло, за великим рахунком Трампу плювати на всі ці дефіцити, його турбує тільки одне — влада. Але вона накладає певні обов’язки, мінімального декорума дотримуватися необхідно, треба зображати хоча б видимість турботи про країну і верстати бюджет, добре, що з’являється можливість ущемити ненависні соціальні програми. Адміністрація прагне збільшити витрати на військові потреби і забезпечення ветеранів. Але де взяти грошей на це при трильйонному дефіциті?
Є три шляхи. По-перше, можна підвищити надходження в казну, для чого треба або збільшити податки, або домогтися, щоб прибутки росли за рахунок активізації і розширення виробництва. А що зробили республіканці? Вони знизили податки на корпорації і на найбагатших. Мовляв, вивільнені кошти тi пустять в справу, економіка рвоне вперед і в підсумку бюджет багато придбає! Чи виправдалися надії? Ні. Дефіцит зростає прискореними темпами. Недарма переважна більшість провідних економістів попереджала про негативні наслідки податкової реформи. Вивільнені кошти корпорації пустили не в справу, а на збільшення доходів верхівки менеджменту і на скупку власних акцій, що призвело до бурхливого зростання біржових індексів. На жаль, вони не відображають реального стану справ і навіть зараз, коли через епідемію коронавірусу гальмує економіка Китаю, що позначається на світовій економіці і загрожує новою кризою, біржові котирування рвуться вгору.
Другий шлях — залізти в борги, але, як ми бачили вище, далі лізти вже нікуди. Залишається третій, скорочення витрат. Однак в країні і так все погано: інфраструктура в цілому (Трамп обіцяв знайти півтора трильйона на неї!), боротьба з надзвичайними ситуаціями, охорона навколишнього середовища, охорона здоров’я, соціальне забезпечення, освіта, створення доступного житла, захист прав споживачів. Водночас бюджет Агентства з охорони навколишнього середовища пропонується урізати на 26%, Міністерства житлового та міського господарства (в його віданні знаходяться, зокрема, субсидовані будинки, 8-а програма та інші соціальні принади, улюблені російськомовними Брукліна) на 15%, Міністерства торгівлі на 37% і т.д. Включаючи Міністерство освіти — на 21% (скорочується навіть фінансування сніданків для школярів молодших класів з незабезпечених сімей). І ще (особливо пікантно це виглядає зараз, за часів коронавірусу) — бюджет Центру контролю і профілактики захворювань Трамп хоче зменшити на 9%.
На щастя, шансів у цього бюджету немає. Трамп, повторюю, порушив угоду з Конгресом про дотримання протягом двох років певних бюджетних параметрів. Голова бюджетного комітету Сенату республіканець Майк Ензі сказав, що Сенат буде дотримуватися угоди, тобто республiканцi не пiдримають бюджет. А Річард Ніл (очолює в Палаті представників комітет з фінансів) заявив: «Я відчув величезне полегшення — тому, що у запропонованих безжальних скорочень життєво важливих програм немає абсолютно ніяких шансів на те, щоб вони стали законом».
Слава Боговi! Але як поставиться до проєкту російськомовна діаспора? Не сумнівайтеся, підтримає! Незважаючи на його асоціальність, нелюдськість, на те, що багато пунктів вдарять по ним же. Не секрет, що приблизно 86% з колишнього Союзу, чи то пак узагальненого, allstate Брайтон-Біч, Big Little Odessa палко підтримують Трампа і вважають його новим месією.
Чому? Тому що ментальність виявилася сильнішою навіть загальновідомого етнічного колективізму основної частини діаспори, яка вважає себе самої освіченою в Америці. Зверніть увагу, якщо негативне ставлення до єврея Сандерса «наші» пояснюють його лівизною, то чим викликана ворожість до еталонного, успішного капіталіста Блумберга? Тим, що на відміну від американських євреїв, цим виходцям із совка (назвемо вже речі своїми іменами) ближче неосвічений, авторитарний, не скутий нормами моралі, багаторазово спійманий на брехні расист Трамп. Те ж саме в Ізраїлі, і в Канаді — усюди. Це і є ментальність.
Юрій КІРПІЧОВ, США (спеціально для “Українського репортера”)