США й Україна відкинули план Росії щодо розміщення миротворців на Донбасі
Україна і США відмовилися починати роботу з текстом документа про розміщення на Донбасі миротворців ООН, підготовленим Росією. Свій варіант про розміщення “блакитних шоломів” незабаром має представити Президент України. 20 вересня Петро Порошенко братиме участь у Генасамблеї ООН і, можливо, виголосить промову на цю тему.
Водночас Москва виступає проти ідеї Києва розмістити миротворців уздовж україно-російського кордону. Кремль погоджується лише на присутність міжнародного контингенту вздовж лінії зіткнення ыз сепаратистами.
Нагадаємо, на початку вересня президент РФ Володимир Путін заявив, що підтримує ідею відправки миротворців в Україну. Однак наголосив, що вони мають перебувати лише на лінії зіткнення. Цю позицію Москва виклала в проекті резолюції, яку внесла на розгляд Ради Безпеки ООН.
Москва також наполягає, що на розміщення миротворців мають дати згоду представники самопроголошених “ДНР” і “ЛНР”. І вкотре повторює, що не є стороною конфлікту на Донбасі, який є “внутрішньоукраїнським”.
У США наполягають, що миротворці мають розміщуватися на кордоні Росії та України, оскільки лише так можна здійснити контроль за поставками зброї терористам з боку Москви.
Дипломати підкреслюють, що розміщення миротворчих сил ООН посприяє відновленню суверенітету і територіальної цілісності України. США розглядають розміщення миротворців як найдієвіший спосіб захисту мирного населення.
США виступають за повне виконання Мінських угод: насамперед необхідно виконати вимогу щодо встановлення безпеки на Донбасі. Для цього потрібно ввести реальний і стабільний режим припинення вогню. Вашингтон наполягає, аби Москва відвела важке озброєння і допустила спостерігачів ООН на всю окуповану територію, аж до кордону з РФ.
Незважаючи на суперечливі позиції сторін щодо розміщення миротворців на Донбасі, експерти вважають, що Вашингтон, Київ і Москва зможуть досягти компромісного рішення.
Для обох президентів – Путіна і Порошенка – завершення затяжного і кривавого конфлікту, який знекровлює економіку, могло б стати гарним “козирем” на президентських виборах. У Росії вони відбудуться в 2018 році, в Україні – роком пізніше.