Росія погрожує США і союзникам “військово-технічними” заходами
Кремль заявив, що Сполучені Штати не дали конструктивної відповіді на її пропозиції щодо «гарантій безпеки». За відсутності США готовності домовлятися, Росія може вдатися до «військово-технічних» заходів.
Про це йдеться у тексті відповіді Москви на реакцію США щодо висунутих нею наприкінці 2021 року «гарантій безпеки», повідомляють іноземні ЗМІ.
«За відсутності готовності американської сторони домовлятися у твердих, юридично зобов’язуючих гарантіях забезпечення нашої безпеки з боку США та їхніх союзників, Росія буде змушена реагувати, зокрема шляхом реалізації заходів військово-технічного характеру», – зазначається в тексті документа.
Йдеться про відмову від подальшого розширення НАТО та відкликання «бухарестської формули», що гарантує Україні та Грузії вступ до Альянсу в майбутньому.
Крім того, Росія наполягала на відмові у створенні військових баз на території держав, які колись були під окупацією СРСР, та фактичному поверненні НАТО до зразка 1997 року.
Також Москва констатує, що Вашингтон проігнорував пакетний характер російських пропозицій, з яких, за словами російських дипломатів, «навмисно обрані та спотворені зручні теми».
У документі росіяни знову заявили, що жодного нарощування військ біля кордонів України «немає»: «… тому твердження про «відповідальність Росії за ескалацію» не можна розцінювати інакше, як спробу чинити тиск та знецінювати пропозиції Росії щодо гарантій безпеки».
Вимога США відвести війська від кордонів України, МЗС РФ назвало «неприпустимим».
Нагадаємо, 17 грудня 2021 року МЗС РФ оприлюднило «проекти договорів» про розподіл сфер впливу в Європі, які Москва хоче підписати з НАТО та США. Зокрема, Росія пропонує Альянсу пообіцяти не приймати до свого складу Україну, Грузію та інші пострадянські країни. Також РФ пропонує США не створювати військових баз на території країн колишнього СРСР.
10 січня у Женеві пройшов перший раунд переговорів Росії та США з обговорення «гарантій безпеки».
За підсумками зустрічі, заступник міністра закордонних справ РФ Сергій Рябков заявив, що НАТО повинен відмовитися від країн, які вступили до Альянсу після підписання Основоположного акту Росія – НАТО про взаємні відносини, співпрацю та безпеку 1997 року.
Крім того, Росія вимагає від США «залізобетонних гарантій», що Україна і Грузія ніколи не стануть членами Альянсу. Однак у США наголосили, що не дозволять зачиняти двері в НАТО іншим країнам.
Тим часом президент США Джо Байден заявив, що Росія не відмовилася від ідеї вторгнення і готує нову операцію.
За останню добу на Донбасі зафіксовано 39 порушень режиму «тиші».