Приватні супутникові компанії допомагають Україні у війні з окупантами

У сучасній війні велике значення має швидке отримання даних про пересування супротивника, розташування стратегічних об’єктів та військових частин. І тут Україна має союзників.

Всі ми пам’ятаємо, як нещодавно компанія Maxar опублікувала дані зі своїх супутників, що показують рух багатокілометрової колони російських військ.

Виявляється, це не єдине космічне підприємство, залучене до цієї війни. Про це розповіли дослідники виданню Wired.

Наприкінці зими та напровесні небо над нашою країною переважно хмарне. Тому великий попит мають технології, які дозволяють бачити крізь хмари та вночі. Одна з них – Synthetic Aperture Radar (SAR), що генерує радіолокаційні зображення світу, посилаючи радіохвилі та вимірюючи, як і коли їх сигнали відбиваються назад. Подібний принцип використовують кажани для орієнтації у просторі.

Для виконання своєї роботи дослідники купують дані радара у таких компаній, як Capella та Planet, що базуються в Сан-Франциско. Вони також повинні платити за програмне забезпечення, наприклад ENVI, для інтерпретації даних радара та перетворення їх на зображення. Подібна нагода з’явилася нещодавно — близько трьох років тому.

Ці дані потрібні не тільки дослідникам. Військовим вони теж дуже до речі. “Нам дуже потрібна можливість спостерігати за пересуванням російських військ, особливо вночі, коли наші технології сліпі,” – заявив 1 березня віце-прем’єр-міністр України Михайло Федоров. У листі, опублікованому в Twitter, Федоров закликав вісім комерційних супутникових компаній надіслати супутникові дані SAR, щоб допомогти Збройним силам України побачити пересування російських військ крізь хмари. Однією з компаній, що відгукнулися на його прохання, була Capella. Її засновник та генеральний директор Паям Баназаде каже, що компанія надає супутникові знімки України як урядам України, так і США.

” У нас є можливості, яких немає в урядів”, – говорить Баназаде. Він відмахується від питань збереження нейтралітету у конфлікті. «Ми – приватна комерційна компанія, і будь-хто може – поки що у нас є зображення – купувати їх у нас», – каже він. «Але крім цього, ми американська компанія, і ми не граємо у політику. Ми створили комерційні можливості, до яких справді може отримати доступ будь-яка людина у світі».

Деякі дослідники стурбовані тим, що надія на супутникові знімки дала надто багато влади компаніям, які контролюють цю технологію. «Є такі компанії, як Maxar і Planet, які перебувають у приватній власності, і за ними залишається останнє слово в тому, чи вони хочуть ділитися інформацією, чи ні», — каже Анурадха Дамале, науковий співробітник аналітичного центру Британсько-американської інформаційної ради з безпеки . «Чи довіримо ми цим організаціям вільно діяти у кожному конфлікті, враховуючи, що вони можуть мати військові контракти з конкретними країнами?»

Роль приватних компаній у таких конфліктах, як українська, означає, що комерційні супутники можуть стати мішенями. За кілька днів до вторгнення Росії американські космічні чиновники попередили супутникові компанії, що конфлікт може поширитись на космос. «Переконайтеся, що ваші системи захищені і що ви дуже уважно стежите за ними, тому що ми знаємо, що росіяни мають талановитих хакерів, — сказав директор Національного розвідувального управління Кріс Скоулз на конференції Національної космічної асоціації безпеки 23 лютого, — і ми не знаємо, як далеко вони можуть зайти, тож краще бути готовим до всього».

Росія вже практикувала спуфінг, тобто маскувала свої програми під інші, що дозволяло їй використовувати супутникові дані під час війни в Сирії. Крім застосування усіляких хитрих технологій, РФ може просто знищувати супутники. У листопаді 2021 року військові цієї країни провели навчання на власних об’єктах. Тепер теоретично вони можуть вражати чужі.

Проте директор Capella дивиться у майбутнє оптимістично. “Це не те, що турбує нас до втрати сну”, – говорить він. «Ми знаємо про це і переконалися, що компанія та супутники захищені».

Ще одна компанія, яка може стати мішенню для атак, — Starlink Ілона Маска, яка поставила термінали в Україну, щоб вони забезпечили резервне інтернет-з’єднання, якщо мережева інфраструктура країни буде пошкоджена внаслідок бойових дій. “Однак компанії навряд чи оголосять публічно, що їхні супутники були підроблені або заглушені”, – говорить Райнер Хорн, керуючий партнер німецької консалтингової компанії SpaceTec Partners, додаючи, що він не чув про якісь недавні атаки.

Але з посиленням військових дій в Україні дослідники підозрюють, що супутники вже стали мішенню, ми просто ще не знаємо про це. “З урахуванням того, як Путін діє прямо зараз, я не здивуюся, якщо він подумав і про супутники або вже знищив їх”, – говорить Дамале.

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *