Нобелівський тиждень триває: оголошено лауреатів премії 2023 року з хімії

Нобелівський комітет сьогодні, 4 жовтня оголосив лауреатів Нобелівської премії у галузі хімії. Ними стали науковці Мунгі Бавенді, Луїс Брюс і Олексій Єкімов “за відкриття та синтез квантових точок”.

Про це повідомляє прес-служба Фонду Нобеля.

Зазначимо, що наночастинки та квантові точки використовуються у світлодіодних лампах та телевізійних екранах. Також їх можуть використовувати у хірургічних операціях з видалення ракових тканин.

Вчених нагородили за відкриття та розробку квантових точок, наночастинок настільки дрібних, що їх розмір визначає їхні властивості.

Ці частинки мають унікальні властивості і наразі поширюють своє світло від екранів телевізорів і світлодіодних ламп. Вони каталізують хімічні реакції, і їхнє чітке світло може висвітлити тканину пухлини для хірурга.

Дослідники в основному використовували квантові точки для створення кольорового світла. Вони вважають, що в майбутньому квантові точки можуть сприяти створенню гнучкої електроніки, мініатюрних датчиків, більш тонких сонячних батарей і, можливо, зашифрованого квантового зв’язку.

Хімія була найважливішою складовою у власних роботах Альфреда Нобеля (чиє ім’я пов’язане із заснуванням Нобелівської премії). Розвиток його винаходів, а також технологічні процеси, якими він користувався, ґрунтувалися на знаннях хімії.

Саме тому хімія стала другою областю, про яку Нобель згадав у своєму заповіті.

Перша Нобелівська премія з хімії була присуджена в 1901 році Якобу Вант-Гоффу з Нідерландів “на знак визнання величезної важливості відкриття законів хімічної динаміки і осмотичного тиску в розчинах”.

Минулого року лауреатами Нобелівської премії з хімії стали Каролін Бертоцці, Мортен Мелдаль та Баррі Шарплесс. Вони запровадили і використали на практиці так звану “клік-хімію”, у якій молекулярні будівельні блоки швидко й ефективно з’єднуються разом.

Що цікаво, один із науковців, а саме Баррі Шарплесс, тоді вдруге став лауреатом престижної премії. Вчений все життя займався органічною хімією. Він вивчав можливість винаходу хімічних реакцій, які могли б проходити у воді, в присутності кисню, швидко і з високим результатом.

Лауреати в галузі фізіології та медицин, а також фізики вже оголошені
Зазначимо, що першою присуджується Нобелівська премія з медицини та фізіології, яку було оголошено в понеділок, 3 жовтня.

Так, лауреатами стали вчені Каталін Каріко з та Дрю Вайсман за відкриття, які дозволили розробити вакцини проти коронавірусу (Moderna та BioNTech/Pfizer).

Також вчора, 4 жовтня лауреатами престижної премії в галузі фізики 2023 року стали П’єр Агостіні, Ференц Краус та Анн Л’Юйє.

Їх відзначили “за експериментальні методи, які генерують аттосекундні імпульси світла для дослідження динаміки електронів у речовині”.

Додамо, з цього понеділка у Норвегії та Швеції розпочався Нобелівський тиждень, під час якого стануть відомі лауреати цієї престижної премії за 2023 рік.

Вже в цей у четвер стануть відомі лауреати премії з літератури, у п’ятницю назвуть того, хто отримає премію за сприяння встановленню миру. При цьому вже наступного понеділка (9 жовтня) буде оголошено нобеліанта з економіки.

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *