Антарктида позеленіла від водоростей
Британські дослідники створили першу масштабну карту поширення мікроскопічних водоростей на узбережжі Антарктиди. На знімках з космосу налічується майже 1700 ділянок, де сніг від них став зеленим.
“Хоча кількість мікроводоростей, про яких ми ведемо мову, невелика в глобальному масштабі, на рівні Антартики вона є істотною”, – сказав керівник дослідження доктор Метт Дейві з Кембриджського університету в інтерв’ю ВВС.
Об’єктом дослідження був Антарктичний півострів – смуга землі, яка виступає від берега льодового континенту у напрямку до Південної Америки. Скупчення водоростей помітні переважно на його західному березі, а дві третини з них – на островах, розсипаних уздовж узбережжя.
В цілому мікроводорості покривають площу майже в два квадратних кілометри. Це означає, що вони щорічно споживають близько 500 тонн двоокису вуглецю, що, як підрахували вчені, відповідає викидам від 875 тисяч середньостатистичних автомобільних поїздок в Британії.
Насправді, цифри неповні, оскільки детектори Sentinel-2 розрізняють тільки зелені мікроводорості, а червоні і помаранчеві вони не розрізняють.
“Ми продемонстрували, як це працює на обладнанні супутника WorldView-3, але, на жаль, зйомка з нього занадто дорога. А Sentinel обходиться безкоштовно”, – пояснює доктор Ендрю Грей, що працює в Кембриджському університеті і в спектроскопічної лабораторії NERC в Единбурзі.
Проблема буде вирішена, коли запуститься більша кількість супутників з відкритим доступом до даних, додав він.
Антарктичні мікроводорості були вперше описані експедиціями 1950-х і 1960-х років. Вони виглядають мальовничо, коли фарбують снігові схили широкими кольоровими смугами, що контрастують з навколишньою білизною. Це улюблене видовище і сюжет для зйомки у туристів з круїзних кораблів.
Для процвітання цим організмам необхідна достатня кількість води в рідкому стані, а також – тюлені, пінгвіни і антарктичні птахи, чиї екскременти є джерелом потрібного водоростям азоту та поживних речовин.
А що чекає на водорослі, коли в Антарктиці ще більше потеплішає? Багато з них може зникнути разом із снігом, інші поселяться у більш підвищених місцевостях.
“Існує багато різних видів водоростей, кожен з яких займає власну нішу. Одні живуть на самій поверхні снігу, інші – трохи глибше, і їх кількість буде варіюватися в залежності від температури, – говорить професор біології з Кембриджа Еллісон Сміт. – І чи буде їх кількість зростати, чи зменшуватися, ми будемо постійного спостерігати”.
У дослідженні, результати якого опубліковані в журналі Nature Communications, брали участь також фахівці Британського центру вивчення Антарктики і Единбурзького університету.