Усі п’ять президентів США вшанували пам’ять 39-го президента Джиммі Картера у Вашингтонському соборі
Усі п’ятеро живих президентів США та високопосадовці уряду вшанували експрезидента Джиммі Картера у Вашингтонському соборі під час державних похоронів 39-го президента США.
Білл Клінтон, Джордж Буш, Барак Обама, Дональд Трамп і Джо Байден — були присутні на похороні у четвер, 9-го січня.
У США цей день оголошено Національним днем жалоби, уряд країни не працює, – повідомляє Голос Америки.
Картер, який помер минулого тижня у віці 100 років, ставши найстаршим колишнім президентом в історії країни.
Чинний президент Джо Байден у промові назвав Картера побожним християнином, “добрим і вірним слугою Бога та американського народу”. Він додав, що Картер жив “хорошим життям, повним мети та сенсу, характеру”.
“Зробити важливою кожну хвилину життя, — сказав Байден про Картера, — ось визначення хорошого життя”.
Крім чинного президента, посмертні промови виголосили Джейсон Картер, онук колишнього президента, та Стюарт Айзенстат, давній друг і радник Картера в Білому домі.
У Капітолії лідер більшості в Сенаті Джон Тун під час богослужіння ввечері у вівторок описав Картера так: “Ветеран Військово-морського флоту, вирощувач арахісу, губернатор Джорджії. І президент Сполучених Штатів. Учитель недільної школи. Лауреат Нобелівської премії. Прихильник миру та прав людини. І в першу чергу вірний слуга свого Творця і ближнього”.
Поп-співаки Гарт Брукс і Тріша Їрвуд виконали пісню Джона Леннона “Imagine”.
Після церемонії прощання тіло доставили назад до його рідного штату Джорджія, де він буде похований на сімейній ділянці поруч із Розалінн Картер – дружиною, з якою він прожив 77 років. Вона померла наприкінці 2023 року.
З вівторка віддати останню шану Картеру, тіло якого було виставлено у Капітолії у труні, накритій державним прапором США, змогли тисячі людей. З 1852 року таким чином було вшановано лише близько 50 американців.
Картер починав життя скромним фермером, який вирощував арахіс, та з часом очолив Білий дім з 1977 по 1981 рік. У той бурхливий період США намагалися оговтатися від політичного скандалу Вотергейт його попередника, президента Ніксона, та військової поразки у В’єтнамі.
Демократ Картер домігся мирної угоди між Єгиптом та Ізраїлем. Він програв вибори 1980 року республіканцю Рональду Рейгану, але пізніше став відомим миротворцем.
У 2002 році він отримав Нобелівську премію миру за тривалі зусилля з мирного врегулювання світових конфліктів.
Девід Сміт, професор Школи миру та вирішення конфліктів Картера при Університеті Джорджа Мейсона, сказав, що колишній президент, очевидно, вплинув на його кар’єру. Він сказав Голосу Америки, що приїхав до Капітолію, щоб вшанувати цю людину, а також вшанувати справи Картера.
“Він вплинув на життя багатьох людей, – сказав Сміт. – Його робота з просування меншин, призначення жінок суддями, захист навколишнього середовища, захист прав людини — усе це дуже важливо для мене”.
Віцепрезидентка Камала Гарріс високо оцінила політику Картера, сказавши, що він був першим президентом Сполучених Штатів, який мав всеосяжну енергетичну політику, включно з першою федеральною підтримкою екологічно чистої енергії.
“Він також прийняв понад десяток основних законодавчих актів щодо захисту навколишнього середовища та більш ніж подвоїв розмір національних парків Америки”, – сказала Гарріс.
Законодавці розповіли Голосу Америки, що для них означає постать Картера.
Конгресвумен Алма Адамс, демократка від Північної Кароліни, сказала, що Картер був “справжньою моральною людиною”.
“Він викладав у недільній школі — я теж, – сказала вона, посміхаючись. – Але я думаю, що [справа] в тому, що він піклувався про всіх людей. Він був народним президентом”.
Член Конгресу Ральф Норман, республіканець від Південної Кароліни, сказав Голосу Америки, що хоча він і не є політичним однодумцем з Картером, але “президент Картер був хорошою людиною, яка служила своїй країні”.
“Він любив Америку. Я не погоджувався з усіма його поглядами, але ви не могли не погодитися з його патріотизмом. Він справді любив свою країну”, – каже Норман.