58 років тому в Далласі вбили Джона Кеннеді (+відео)
58 років тому, 22 листопада 1963 року, було скоєно один із найгучніших злочинів в американській історії — вбивство 35-го президента США Джона Кеннеді.
Він був смертельно поранений пострілом у голову з гвинтівки на очах сотні людей під час свого візиту до Далласу, куди вирушив у межах підготовки до виборчої кампанії 1964 року.
Того дня подружжя Кеннеді прибуло до аеропорту Даласу об 11:40, після чого президентський кортеж практично відразу вирушив до міста. Глава Білого дому та перша леді їхали в автомобілі Lincoln Continental Convertible зі знімним дахом. Його супроводжували четверо поліцейських мотоциклістів та кілька автомобілів з охороною.
При цьому Кеннеді відмовився від додаткових заходів безпеки та не став надягати бронежилет, а також заборонив двом охоронцям слідувати разом із ним на задніх підніжках автомобіля.
Постріли пролунали рівно о 12:30 — у цей час президентський лімузин проїжджав повз Техаське шкільне книгосховище на розі Г’юстон-стріт та Елм-стріт. Близько 80% свідків злочину стверджують, що чули три постріли.
Згідно з офіційною версією, перша куля влучила Кеннеді в спину, пройшла наскрізь і вийшла через шию. Внаслідок другого пострілу президент був смертельно поранений в голову.
Момент вбивства потрапив на аматорський відеозапис Абрахама Запрудера, американського бізнесмена родом з України, який знімав проїзд президентського кортежу з пагорба неподалік місця вбивства.
Того ж дня за підозрою у вбивстві президента було затримано колишнього морського піхотинця США Лі Гарві Освальда, який працював у даллаському шкільному книгосховищі. Незадовго до затримання Освальд убив патрульного поліцейського, а під час арешту чинив опір поліції.
Наступного дня після вбивства Кеннеді Освальда визначили для переведення до окружної в’язниці Далласа — його вже вели через підвал поліцейського управління, але раптово з натовпу журналістів вийшов власник місцевого нічного клубу Джек Рубі і смертельно поранив того в живіт. Рубі заявив, що зробив це, щоб «позбавити місіс Кеннеді нервувань, пов’язаних з розглядом цієї справи в суді».
Довкола вбивства Джона Кеннеді існує безліч конспірологічних теорій, зокрема про нібито «змову американських чи радянських спецслужб». При цьому, на відміну від багатьох інших гучних подій, де теорії змови знаходять нечисленну базу прихильників, у разі вбивства Кеннеді більш ніж половина американців вірять, що Освальд діяв не один і до злочину можуть бути причетні інші люди.
Кеннеді став четвертим президентом в історії Сполучених Штатів, який загинув насильницькою смертю.