“Небесний палац” упав. Китайська космічна станція “Тяньгун-1” згоріла в атмосфері (+відео)
Перша китайська орбітальна космічна станція “Тяньгун-1” (у перекладі “Небесний палац”) у ніч на 2 квітня увійшла в щільні шари атмосфери і згоріла над південною частиною Тихого океану. Це сталося о 3:15 за київським часом.
Фрагменти станції, вагою 8,5 тонни і розмірами з автобус, здебільшого згоріли в атмосфері. Місце падіння уламків вказано на карті.
“Тяньгун-1” запустили у вересні 2011 року. Станція була створена для відпрацювання технологій маневрування і стикування на орбіті. Вона тричі приймала космічні кораблі: безпілотний “Шеньчжоу-8” в 2011 році та пілотовані “Шеньчжоу-9” в 2012-му і “Шеньчжоу-10” в 2013-му. У 2016 році зв’язок зі станцією було втрачено і вона почала сходження з орбіти.
China's space lab Tiangong-1 re-enters Earth's atmosphere and is burnt up over the central South Pacific. It carried out docking and orbit experiments as part of China's manned space program pic.twitter.com/uXfp2NfbTI
— China Xinhua News (@XHNews) April 2, 2018
Минулого тижня Центр вивчення космічного сміття США представив список з 16 космічних об’єктів, які сходили з орбіти, і китайська станція далеко не є рекордсменом. Перше місце у цьому списку посідає радянська орбітальная станція “Мир” (120 тонн), яка в 2001 році контрольовано зійшла з орбіти і була затоплена в південній частині Тихого океану. На другому місці – американська наукова станція SkyLab (69 тонн), яка неконтрольовано впала на Австралію в 1979 році.
Плани Китаю з освоєння Космосу
15 вересня 2016 року Китай запустив на орбіту Землі свою другу космічну станцію “Тяньгун-2”. Її вивела в космос ракета “Чанчжен-2F”. Ця станція завдовжки майже 18 метрів – більше, ніж модуль життєзабезпечення у російському сегменті МКС. Станція тримається над Землею на висоті понад 380 кілометрів. Місія цієї космічної станції розрахована на два роки.
Після 2020 року Китай планує розмістити на орбіті нову велику космічну станцію “Тяньгун-3”, до якої приєднають два наукових модулі. Якщо китайцям вдасться це зробити, нова станція стане другою мультимодульною космічною станцією на орбіті Землі разом з МКС.
Варто сказати, що КНР має великі плани на космос. Китайські інженери розробляють багаторазовий космічний човник “Шеньлун”. Коли він буде готовий невідомо, адже офіційний Пекін неохоче розповідає іншим країнам про свої розробки. Китай також працює над освоєнням Місяця. У 2013 році на єдиний природній супутник Землі сів місяцехід “Юйту”, а в 2018-му році китайці планують відправити ще один апарат “Чан’е-4”.
Крім того, КНР після 2020 року планує відправити на Місяць людину, а в 2030-х привезти з Марсу зразок грунту. 16 серпня 2016 року Китай запустив у космос квантовий супутник.
Ростислав Цуркан
Фото US Department of State, China Space Agency