В Україні викрито цінові змови: компанії олігарха Ахметова оштрафували на півмільярда гривень

Деякі учасники ринку енергетичного вугілля за рекомендацією Міністерства енергетики та вугільної промисловості синхронно підвищували ціни в 2016-2019 роках.

Про це інформує Антимонопольний комітет України.

Під час розслідування справ Комітетом було встановлено, що міністерство рекомендувало державним підприємствам підвищити граничний рівень ціни однієї вугільної продукції для потреб ТЕС і ТЕЦ до відповідного рівня. Вказане підтверджується протоколами нарад з питань визначення граничної ціни на вугілля. При цьому на нарадах були присутні також представникиприватних компаній – постачальників та споживачів енергетичного вугілля.

Суб’єкти господарювання – учасники нарад постачали більше 80% усього енергетичного вугілля для потреб ТЕС та ТЕЦ. На цих же нарадах були присутні також виробники електричної енергії (ТЕС і ТЕЦ), які споживають понад 95% усього енергетичного вугілля, що використовується для потреб цієї галузі.

Через деякий час відповідачі зазначали в угодах ціни на постачання енергетичного вугілля, схожі з тими, що визначались на нарадах у міністерстві.

Така ситуація тривала майже три роки. Комітет наголошує:  у даному випадку Міненерговугілля не мало повноважень рекомендувати рівень граничних цін. Адже в Україні продаж енергетичного вугілля здійснюється на ринкових умовах.

Тому Комітетом прийнято рішення, яким визнано порушення міністерства, що полягало у створенні умов учасникам ринку енергетичного вугілля для вчинення антиконкурентних узгоджених дій.

У іншій справі, де фігурантами є окремі учасники вказаного ринку, виявлено, зокрема, що динаміка зміни ціни у постачальників вугілля – ТОВ «ДТЕК Трейдінг» та ДП «Держвуглепостач» відповідає динаміці зміни граничної ціни. При цьому на ринку енергетичного вугілля були відсутні об’єктивні причини для одночасної та рівномірної зміни його ціни.

Аналіз середньозважених базових цін також свідчить, що у період серпня 2016-го – червня 2019-го років АТ «ДТЕК Дніпроенерго», АТ «ДТЕК Західенерго», ТОВ «ДТЕК Східенерго», ПрАТ «Черкаське хімволокно» та ПАТ «ЦЕНТРЕНЕРГО» купували енергетичне вугілля за базовими цінами, схожими з граничними цінами, визначеними на нарадах у Міненерговугіллі.

Коефіцієнти кореляції свідчать про чіткий зв’язок цінових траєкторій відповідачів та цін, рекомендованих Міністерством. Динаміка зміни базових цін вугілля, яке купували зазначені компанії, також відповідає динаміці граничних цін, встановлених Міненерговугіллям.

Це свідчить про схожі дії, які є порушенням, передбаченим ч.3 ст.6 Закону України «Про захист економічної конкуренції».

Під час розгляду справи Комітет проаналізував собівартість видобутку вугілля, його ціни відповідно до біржових котирувань, коливання курсу валют та податкове навантаження. Співвідношення зазначених факторів із цінами, визначеними на нарадах у Міненерговугіллі, спростовує наявність об’єктивних причин для вчинення таких схожих дій.

Тому АМКУ прийняв рішення накласти штрафи на ДП «Держвуглепостач», ТОВ «ДТЕК Трейдінг», АТ «ДТЕК Дніпроенерго», АТ «ДТЕК Західенерго»,ТОВ «ДТЕК Східенерго», ПАТ «Центренерго», ПрАТ «Черкаське хімволокно» у розмірі 775 483 270 грн.
Щодо деталей штрафів:

ДП «Держвуглепостач» – 2 286 480 грн.
ТОВ «ДТЕК Трейдінг» – 163 448 330 грн.
АТ «ДТЕК Дніпроенерго» – 125 473 390 грн.
АТ «ДТЕК Західенерго» – 172 969 760 грн.
ТОВ «ДТЕК Східенерго» – 91 050 330 грн.
ПАТ «Центренерго» – 205 837 530 грн.
ПрАТ «Черкаське хімволокно» – 14 417 450 грн.

Нардеп Андрій Герус написав у сцмережах:

Цікаво, хто очолював Міненерговугілля у цей період.

ЗАЗНАЧИМО: Володимир Демчишин  — міністр енергетики та вугільної промисловості України у другому уряді Арсенія Яценюка.
Ігор Насалик — народний депутат III, IV і VIII скликань, ексміністр енергетики і вугільної промисловості.

Як розповідав “Український репортер”, чистий прибуток компанії Д.Трейдінг, що здійснює торгівлю електроенергією, газом, газовим конденсатом та вугіллям за 9 місяців 2019 року становив 236,9 мільйона гривень.

Валовий прибуток трейдера становив 1,735 мільярда гривень. Чистий дохід від реалізації продукції – 24,09 мільярда гривень.

Чистий прибуток іншої структури ДТЕК – вугледобувного підприємства “Павлоградвугілля” – за 9 місяців 2019 року становив 5,744 мільярда гривень після оподаткування. Валовий прибуток “Павлоградвугілля” становив 10,27 млрд. грн., чистий дохід від реалізації продукції – майже 25 млрд. гривень.

ТОВ “Д.Трейдінг” зі структури ДТЕК здійснює оптову торгівлю електроенергією, природним газом і вугіллям на внутрішньому і зовнішніх ринках енергоресурсів.

ДТЕК створений у 2005 році для управління енергетичними активами групи “Систем кепітал менеджмент” Ріната Ахметова.

У статті “Найбагатші люди світу. Рейтинг Forbes-2020” “Український репортер” розповідав:

Читайте також:

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *