НАЗК вимагає скасувати призначення Вітренка головою “Нафтогазу”
Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) вимагає скасувати розпорядження уряду про призначення Юрія Вітренка головою правління НАК «Нафтогаз України».
Про це 15 червня повідомила прес-служба НАЗК.
«Голова НАЗК Олександр Новіков вніс Кабінету Міністрів України припис … У приписі вимагається: скасувати як незаконні пункти 8 та 9 розпорядження уряду № 370-р, згідно з якими обрано та призначено Юрія Вітренка головою правління НАК “Нафтогаз України”, підписано з ним контракт; вирішити питання щодо припинення строку дії контракту з головою правління НАК “Нафтогаз України” як незаконного», – йдеться у повідомленні.
В НАЗК заявили, що за результатами моніторингу дотримання антикорупційного законодавства встановлено порушення норм Закону «Про запобігання корупції». Під час виконання повноважень заступника міністра (в. о. міністра енергетики) в період із 21 грудня 2020 року до 28 квітня 2021 року Вітренко системно брав участь у підготовці рішень щодо діяльності НАК «Нафтогаз України».
Зокрема, 27 квітня Вітренко розглянув проект розпорядження Кабінету Міністрів № 370-р, у якому була надана оцінка роботі наглядової ради та правління НАК «Нафтогаз України» у 2020 році. За результатами розгляду він запропонував визнати роботу правління та наглядової ради НАК «Нафтогаз України» незадовільною.
У той же час законодавство передбачає, що після звільнення з публічної служби протягом року особа не повинна брати участь у керівництві організаціями, на які вона могла впливати, коли працювала на державу. Таке обмеження діє незалежно від того, скільки особа працювала на посаді до звільнення.
Як повідомлялося у ЗМІ, Кабінет міністрів України 28 квітня звільнив Андрія Коболєва з посади голови правління «Нафтогазу», призначивши на цю посаду екс-виконавчого директора цієї компанії, на той час виконувача обов’язків міністра енергетики Юрія Вітренка. Перед цим уряд припинив роботу наглядової ради компанії, яку має відновити з 30 квітня.
При цьому Кабмін оминув вимоги статуту «Нафтогазу». Відповідно до нього, загальні збори акціонерів цієї компанії, якими й є засідання уряду, уповноважені призначати та звільняти з посади голову правління тільки відповідно до пропозицій наглядової ради. Ухвалення рішення про обрання і припинення повноважень голови та інших членів правління компанії належить виключно до компетенції наглядової ради, а вона, у випадку Вітренка, не висувала пропозицій змінити главу правління.
На такі кадрові зміни вже відреагували Державний департамент США та посли «Великої сімки». У їхніх заявах наголошується на тому, що від дотримання принципів корпоративного управління залежить довіра до України, а управління держпідприємствами має бути вільним від політичного втручання.