Українсько-американська ракета Alpha вибухнула через дві хвилини після старту
Ракета Alpha від компанії Firefly українського бізнесмена Макса Полякова була запущена в свій перший в історії орбітальний випробувальний політ з космічної бази Ванденберг в Каліфорнії о 4:59 за київським часом 3 вересня.
Стартувала ракета майже за годину після того, як перша спроба була перервана наприкінці зворотного відліку.
Перші 2,5 хвилини польоту були успішними. Але потім двоступеневу ракету Alpha (вона заввишки 29 метрів) спіткала якась «фатальна проблема» і вона вибухнула вогняною кулею високо в небі Каліфорнії.
«Перед тим, як почати зворотний відлік, Range очистив майданчик і всі прилеглі зони, щоб мінімізувати ризик для співробітників Firefly, персоналу бази. Ми продовжуємо працювати з Range, щоб виконувати всі протоколи безпеки», — повідомили представники Firefly.
Провал не має стати великою невдачею, адже потрапити в космос складно, особливо для новенької ракети. Наприклад, три головні конкуренти Firefly у сфері запуску малих супутників — Rocket Lab, Virgin Orbit і Astra — також зазнали невдач під час перших орбітальних спроб.
Alpha несла близько 92 кілограмів корисного навантаження під час сьогоднішнього польоту, який Firefly назвав DREAM (скорочення від «Спеціальна дослідницька та освітня місія-прискорювач»). План полягав у тому, щоб доставити цей пристрій на орбіту на висоту 300 км.
Корисне навантаження DREAM містило колекцію пам’ятних речей, надісланих школами та іншими освітніми установами, а також декілька крихітних супутників. Місія була спрямована на те, щоб «зберегти мрії людства про космічне майбутнє і надихнути людей у світі на великі мрії і прагнення до зірок».
Дорога ракети Alpha до стартового майданчика почалася у 2014 році з заснування Firefly Space Systems. Ця компанія оголосила про банкрутство на початку 2017 року після відходу великого інвестора. Але Firefly не зник назавжди: він знову з’явився на світ під новою назвою Firefly Aerospace.
Тепер Firefly прагне захопити значну частину ринку запуску малих супутників за допомогою Alpha. Ракета одноразового використання призначена для доставки 1000 кг корисного навантаження на низьку навколоземну орбіту за кожну місію вартістю $15 млн.
Серед конкурентів Firefly у цій сфері — Rocket Lab, яка з 2018 року запускає невеликі корисні навантаження зі своїм прискорювачем Electron; Virgin Orbit, у якої сьогодні дві успішні місії; і Astra, яка торік досягла космосу під час випробувального польоту, але ще не вивела на орбіту корисне навантаження.