“Виходить, що це дуже відомий соціолог Головаха”. Депутатка Богуцька вибачилася за образу
Депутатка від “Слуги народу” Єлізавета Богуцька на сторінці у Фейсбуку вибачилася перед доктором філософських наук Євгеном Головахою.
Образа із вуст Богуцької пролунала після телевізійного ток-шоу, під час якого Євген Головаха дискутував з міністром Кабінету Міністрів України Дмитром Дубілетом щодо проблематики перепису населення. Богуцька у Фейсбуку обурилася:
“Стоїть зараз Дубілет у Шустера (ток-шоу” Свобода слова з Савіком Шустером”) і якийсь Євген Іванович позаминулого століття. Стоїть майбутнє і минуле. Треш. І дідусь намагається розповісти Дубілету, як правильно проводити достовірний перепис, якщо двері агентам не відчиняє 25% людей. Думаю, що він і телефоном кнопковим користується, а вдома дзвонить з дискового, який вставлений в спеціальну розетку…”.
Після шквалу народної критики на адресу Богуцької вона вибачилася перед Євгеном Головахою.
Ось так. “Слуга народу” Богуцька не читала раніше нічого про професора Євгена Головаху, не цікавилася його методикою щодо перепису населення, його світоглядною позицією, зате публічно стала гамселити несправедливим і образливим словом. Сьогодні вибачається… російською. Невже й досі депутатка неспроможна вивчити бодай слова вибачення українською? Вона зізнається, що подібні жарти для неї – майже традиційне… Ось тільки зараз трішки заважає “корпоративна етика”.
Професор Євген Головаха в розмові з журналісткою газети “День” Ольгою Харченко прокоментував висловлювання Богуцької:
“Мені здається, що в цій події є певний ідеологічний сенс. Бо з погляду відносно молодих людей, які зараз прийшли до влади, ознакою сучасності є все, що пов’язано з сучасними технічними носіями інформації, скажімо, смартфонами, планшетами – в кого вони кращі і більші, той і більш сучасний і має визначати життя країни. Є уявлення про те, що якщо ти можеш упоратися із планшетом чи смартфоном, ти вже можеш керувати будь-якими складними соціальними системами. Це велика ілюзія. Це тільки технічні засоби або база для розрахунку певних схем для вирішення певних завдань, які може поставити тільки людина, котра розуміє всю складність соціальної системи. У цьому сенсі головною ідеєю мого звернення до міністра, який майже своєю волею може скасувати або не скасувати перепис населення, було – пояснити йому, що будь-які реєстри, як би вони зручно не були зроблені з технічного погляду, не замінюють перепис, бо не дають взаємопов’язаних даних. Окремі реєстри ми можемо отримувати будь-як, хоча вони теж, до речі, далеко не точні, у мене досвід роботи з реєстрами дуже великий, це окрема розмова. Але якщо ми зводимо окремі реєстри, ми ніколи не отримуємо те, що дає і вибіркове, а ще краще – суцільне дослідження, тобто взаємопов’язані дані. Коли ми можемо розробляти таблиці будь-якої глибини для будь-якого регіону, і це дає можливість усім управлінцям отримувати дані будь-якого рівня за всіма ознаками. Мені здається, що вони цього просто не розуміють. І це достатньо загрозлива ситуація.
І по-друге, коли мені пояснюють, що в мене старий телефон, а у них новий, то я «старе», а вони – «нове», у мене виникає такий образ. У мене є 8-річна онука, яка справді значно краще справляється з планшетом, я їй тут трохи заздрю, і смартфон у неї кращий.
…Але коли треба переходити вулицю з напруженим рухом, то чомусь я її беру за руку і переводжу, а не вона мене. І коли в неї виникає якась проблема, то вона біжить до мене по допомогу, а не я до неї. Мені здається, що така самовпевненість, що ти все знаєш і все можеш, може бути дуже загрозливою…”
На фото: Єлізавета Богуцька
Фото із Фейсбук-сторінки Liza Bogutskaya