В Чорнобильській зоні розпочнуть грандіозну заготівлю деревини

Хоча тема знищення українських лісів звучить в інформаційному просторі досить гучно, багато хто навіть не здогадується, якого розмаху сягли рубки. Під заготівлю товарної деревини в грандіозних масштабах потрапляє навіть Чорнобильська зона.

Так, дійсно, у Чорнобильській зоні ведуть масштабні рубки лісу, і в наступні роки їх обсяг буде тільки збільшуватись! Про це свідчить дослідження правозахисної організації «Екологія-Право-Людина».

Ліси в Чорнобильській зоні знаходяться у підпорядкуванні державного підприємства «Північна Пуща», яке належить Державному агентству з управління зоною відчуження.

Основна функція лісів в Чорнобильській зоні відчуження – бар’єрна. Вони повинні захищати всіх нас від розповсюдження радіонуклідів, запобігаючи ерозії, консервуючи верхній шар ґрунту тощо. До того ж ці ліси входять до складу Чорнобильського біосферного радіаційного заповідника – одного з найбільш цікавих наших природних об’єктів. Тільки ці два факти роблять традиційну лісогосподарську діяльність в зоні неможливою, як вважає більшість громадян – це просто заборонено законодавством.

Але ліс в Чорнобилі як рубали, так і будуть рубати. Річ у тому, що деревину заготовляють не під час «рубок головного користування», як у всіх лісгоспах, а переважно в «рубках оздоровлення та формування лісів».

Як стверджують експерти організації «Екологія-Право-Людина», згідно матеріалів лісорозпорядників, такими рубками планують щорічно заготовляти близько 250 000 кубометрів ліквідної деревини! З них 62 690 кубометрів – це ділова деревина (придатна для виробництва виробів з дерева), а решта – дрова.

І це зовсім не схоже на «рубки оздоровлення». Хоча б тому, що в середньому по країні, як свідчить статистика Держлісагентства, під час проведення рубок формування і оздоровлення заготовлюють приблизно 1,3 кубометра з гектара. А в Чорнобилі цей показник має бути 1,7 кубометра з гектара!

Крім того, чомусь в зоні заплановані навіть так звані «прохідні рубки» – зазвичай їх проводять в лісах для оптимізації заготівлі деревини з ділянки. Тобто вони не покращують ані санітарний стан лісів, ані їхню стійкість. Навіщо тоді вони в неексплуатаційних лісах Чорнобильської зони, де за їхній рахунок збираються заготовляти 33 000 кубометрів деревини?

Дуже цікава позиція ДСП «Північна Пуща» щодо суцільних санітарних рубок. Рубати планують сухостій – начебто для того, щоб зменшити ризик лісових пожеж. Але вчені і науковці-фахівці, які протягом багатьох років спостерігають за пожежами в Чорнобильській зоні, як раз рекомендують залишити ці ділянки під природне поновлення. Адже штучне заліснення вирубок лише збільшить ризик пожеж!

Тим не менш, в наступні 3 роки планується провести в зоні суцільні санітарні рубки на площі 900 гектарів з загальним запасом деревини близько 185 000 кубометрів. Але найбільш абсурдно виглядає той факт, що рубки ці проводяться як економічно збиткові!

Пожежі – це взагалі дуже зручно. Найбільшу кількість ділової деревини у відсотковому плані – 80 %, більше 32 000 кубометрів планується заготовляти під час рубок під протипожежні смуги, розриви. Чому така дивна пропорція ділової деревини? Тому що протипожежні смуги планується прокладати переважно в здорових лісах, там, де згідно матеріалів Східноєвропейського регіонального центру моніторингу пожеж, пожеж майже не фіксують!

Активісти вимагають від Мінприроди надати повний доступ до всіх матеріалів лісовпорядкування в Чорнобильській зоні, включно з фондами запланованих рубок, проектами лісових культур, проектами протипожежних розривів тощо. Всі ці матеріали повинні вивчити незалежні експерти – щоб одного разу ми не очманіли, побачивши, що сталося з захисними лісами за огорожею режимної території.

Микола СЕРДЮК

На фото: мертве місто Прип’ять.

Фото “Українського репортера”

Like

Микола СЕРДЮК

Журналіст


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *