Україна вже виконує роль НАТО і захищає Європу без ст. 5 Статуту – посол України в Німеччині
За час повномасштабної війни країни-агресора росії в Україні ставлення європейців до Києва суттєво змінилося – особливо щодо питання її членства в НАТО.
Про це розповів посол України в Німеччині Олексій Макеєв в інтерв’ю “Новини.Live”.
“Сьогодні фактично Україна робить те, для чого створювалося НАТО, – захищає Європу від російської і радянської навали. Ми сьогодні це робимо одні, без ст. 5. І це розуміє Європа і розуміє німецьке суспільство”, – зазначив Макеєв.
На думку посла, сьогодні в Європі мають чітке уявлення про Україну й поважають ЗСУ.
“Сьогодні надзвичайно великий вплив на суспільну свідомість у Європі робить саме поняття “Україна”, звичайно, український солдат. Те, що український солдат стоїть і не залишає позиції – це розуміє вся Європа. Тому український солдат, наші військові та Збройні сили – це перше, що міняє ставлення. Але Україна – це комплекс. Лідерство президента України, широкі контакти міністра закордонних справ, чудові відносини між міністрами оборони та Міноборони і розмова між солдатами, потужне українське громадянське суспільство, опір і резильєнтність українських цивільних – це все та Україна, яку знає Німеччина”, – наголосив посол.
Україна активізувала співпрацю з НАТО після окупації Криму й початку російської агресії на Донбасі 2014 року. У Конституції України закріплено курс на набуття повноцінного членства в Альянсі. За рік після початку повномасштабного російського вторгнення, у липні 2023 року, країни – члени НАТО спростили шлях для вступу України у блок, але офіційного запрошення Києву не надали.
У декларації саміту НАТО, який відбувся 9–11 липня 2024 року у Вашингтоні, вказано, що “майбутнє України – у НАТО”. Окремо під час саміту країни НАТО домовилися створити службу допомоги й навчання НАТО в безпековій сфері для України (NSATU), щоб краще координувати надання військової техніки й навчання для України.
5 квітня 2025 року генеральний секретар НАТО Марк Рютте підтвердив, що шлях України в НАТО є незворотним.