Такі люди вчать по совісті жити і відповідати за свої дії. Кого нагородили Орденом Святого Пантелеймона

Особливою стала для нас середа, 9 серпня. Саме у день пам’яті святого великомученика і цілителя Пантелеймона п’ятьох медиків було нагороджено Орденом Святого Пантелеймона. Вони — найкращі у своїй професії. Нагородження  відбулося у Національній філармонії України.

Фото із сайту vidomosti.kiev.ua

Цілком закономірно, що цього дня у соборі святої Софії Київської помолилися за лікарів. Очолив молебень Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. У молитві взяли участь представники Церков і релігійних організацій України, перший Президент Леонід Кравчук, заслужений лікар України, громадсько-політичний діяч Василь Князевич та лікарі України.

Леонід Кравчук назвав цей день знаковим в історії: “Ми започаткували надзвичайно велику справу, не тільки орден, а зміст нашої діяльності, зміст місії, яка буде далі набувати сили. Ми в це віримо, що принесе і нашій медицині, й нашому співтовариству, і Україні в цілому великі надії, і допоможе нам, і лікарям перш за все, діяти краще, діяти в ім’я народу, в ім’я України…”

Фото із сайту vidomosti.kiev.ua

Після молебню у Будинку митрополита у Національному заповіднику «Софія Київська» відбулася прес-конференція. Святійший Патріарх Філарет розповів, чому з’явилася необхідність нагороджувати Орденом Святого Пантелеймона:

“Ми хочемо стимулювати нашу медицину, щоб вона ставала все кращою і кращою і особливо стимулювала наших лікарів і медичних працівників, тому що наше здоров’я залежить дуже багато від лікарів, і тому ми хочемо їх, по-перше, шанувати за їхній труд, іноді дуже тяжкий труд, а по-друге, хочемо, щоб вони ставали кращими, тобто професійнішими, щоб Господь через них посилав нам здоров’я і допомагав нам визволятися від різних хвороб. Як ми знаємо, медицина йде вперед, але хвороби не відстають, тому лікарі нам потрібні… Думаємо, що ця ідея буде мати розвиток і буде служити благу українського народу”.

Того ж дня до Національної філармонії запросили шанованих гостей, головними серед яких були номінанти на медичний “Оскар”, як назвав цю нагороду президент Національної академії медичних наук України, учений-нейрохірург Віталій Цимбалюк.

Цю відзнаку вручали й раніше. Але сьогодні, завдяки Василю Князевичу та його команді, нагороду “піднято” на вищий рівень.

Член Поважної ради, директор Українського медичного центру реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи МОЗ Володимир Мартинюк каже, що нагород багато, але медики заслужили мати свою.

“Ми даємо ще один шанс розказати про лікарів, які жертвують власним життям і рятують інших там, де йде війна, розповісти про сільських фельдшерів, які поруч зі своїми пацієнтами 24 години на добу, про медичних сестер, які мають невичерпний запас співчуття. Ми чекаємо на імена тих, хто здатен у своїй професії на неординарні вчинки, продиктовані милосердям, високою гуманністю і, звичайно ж, професіоналізмом”, – звернувся до присутніх голова оргкомітету Василь Князевич.

Отже, хто є кращим із кращих? Надійшло 160 пропозицій. І ось уже на останньому етапі своє слово сказали експертна комісія, а також Поважна рада. Потім “у фінал” вийшли 20 номінантів. Таємним голосуванням обрали п’ятьох медиків у п’яти номінаціях.

Між іншим, серед 20 номінантів (а того вечора їх нагородили дипломами — Почесними прославами) ­ професор, директор Інституту серця Борис Тодуров, настоятелька Свято-Архангельського монастиря (Одеса) ігуменія Серафима, академік Віталій Цимбалюк, головний лікар обласного будинку дитини Катерина Донцова, професор Юрій Карпенко (Одеса), завідувачка відділення Івано-Франківського центру паліативної допомоги Людмила Андріїшин та інші.

У номінації “Кращий лікар” перемогу присуджено відомому в Одесі та за її межами військовому лікарю, професору Михайлові Каштальяну. Свого часу він був  з українською миротворчою місією в Іраку, а коли війна прийшла в Україну, ініціював створення польових шпиталів у зоні АТО. За свою кар’єру зробив тисячі складних операцій, він і досі ставить на ноги бійців АТО. Тоді, у 2014-му, за день його шпиталь приймав по 150 поранених.

Каштальян не очікував на цю перемогу, але радіє їй, утім дуже стримано, по-лікарськи.

“Медицина – це колективна праця, не лише моя заслуга. Не думав, що мої скромні успіхи оцінять так високо, – каже військовий хірург. – Цей орден не вручає Президент. Це – нагорода громадськості, і це підвищує її значущість”.

“Кращим медиком” стала Мирослава Савчак, сільський фельдшер зі Львівщини.

Пані Мирослава 26 років у медицині. Під час Революції Гідності разом із чоловіком захищала Майдан. А коли розпочалась війна на Донбасі, все покинула і на півтора року поїхала на передову. Жінка з хвилюванням пригадує той час, адже вдома залишилися четверо дітей:

“На той час на фронті був великий брак медиків. І я вирішила взяти відпустку і поїхати на схід…”

Мирослава зізнається, що й досі прокидається від найменшого стуку. І перша думка: зараз привезуть пораненого. Рік тому Мирослава повернулася у мирне життя. У мирне, але неспокійне. Пункт екстреної швидкої допомоги, де вона працює, обслуговує у районі двадцять одне село. У “війні” з хворобою теж перемагати непросто. Бо інколи й досі, за  сучасних технологій, доводиться покладатися на дві руки і – на Бога. У розпорядженні фельдшера проста машина, яка нічим не обладнана, окрім сумки з медикаментами.

Та тільки-но в телефоні пролунає дзвінок – вдень чи вночі, Мирослава бере медичну сумку, і за мить стара автівка — в дорогу… Десь чекають на допомогу. Син Василь каже, що хоробрістю мами пишається.

В номінації “Новатор в охороні здоров’я” орден отримав лікар-комбустіолог опікового відділення міської клінічної лікарні № 2 Дніпра Сергій Слєсаренко. Він вивчав хірургію не стільки за підручниками, скільки в операційній. Вже 30 років працює у Дніпровському центрі термічної травми. Центр майже щодня приймає поранених на сході. Найважчих оперував Слєсаренко. І врятував не тільки від смерті, а й від інвалідності. Унікальні операції можна робити тільки командою, переконаний пан Сергій. Одна бригада рятує руку, друга — ногу, а третя займається переливанням крові.

Переможець у номінації “Міжнародне співробітництво в охороні здоров’я” – лікар-педіатр з Німеччини Хубертус фон Фосс. Співпраця лікаря з Україною триває вже понад 20 років. Хубертус фон Фосс створив в Україні дитячі реабілітаційні центри. За ці роки відкрито сто таких центрів по всій Україні, допомогу отримали понад 20 тисяч дітей. Він також допомагав дітям у токсикологічних відділеннях, закуповував обладнання для ОХМАТДИТу, організовував навчання наших лікарів в Німеччині.

Орденом Святого Пантелеймона у номінації «Служіння суспільству» нагороджено (посмертно) фельдшера, “кіборга” Ігоря Зінича з Київської області. Ігор пробув у терміналі Донецького аеропорту рекордних 34 дні. В умовах постійних обстрілів він організував медичний пункт. Сам витягував поранених хлопців із позицій, надаючи необхідну допомогу. За тридцять чотири дні фельдшер врятував життя ста “кіборгам”. Ігор відмовився від ротації.

Нині нагороду за сина отримала його мати — пані Віра Зінич. Й ми чуємо зболені слова матері:

“Ігор заспокоював мене, говорячи, що буде, як медик, лише рятувати хлопців. Коли його перший раз поранило, він нам не сказав. Зробив собі перев’язку і продовжував рятувати хлопців. Шкодую, що відпустила його… Але зупинити сина не могла”.

Саме про таких, як Ігор Зінич, сказав зі сцени Леонід Кравчук, вручаючи нагороду матері полеглого медика:

“…Такі люди вчать по совісті жити і відповідати за свої дії”.

Довідково: Орден Святого Пантелеймона – найголовніша громадська відзнака для медиків, створена за підтримки глав християнських церков в Україні, Міністерства охорони здоров’я та Національної академії медичних наук. Його вручають за особливі медичні заслуги. У 2009 році Міністерство охорони здоров’я запровадило в Україні заохочувальну відзнаку “Хрест Пантелеймона Цілителя”.


З часу заснування відзнаки було нагороджено понад двадцять видатних вчених, лікарів, громадських та благодійних діячів, представників духовенства.

З метою відновлення в суспільстві засад милосердя, гуманізму, любові до ближнього та недужого, з 2017 року започатковується громадська відзнака за професіоналізм та милосердя “Орден Святого Пантелеймона”.

Світлана КОВАЛЬОВА

Фото на головній: Михайлові Каштальяну нагороду вручають Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет, а також директор Інституту української мови Павло Гриценко

Фото Кирила ХМІЛЬОВА, Леоніда ФРОСЕВИЧА

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *