Святкуємо Маковія

Сьогодні у храмах освячують воду, мед, мак, зілля на знак подяки Богу за новий урожай. Саме тому цей день називають медовим Спасом. У народі його ще називають Першим Спасом, але найчастіше – святом Маковія.

У Володимирському патріаршому кафедральному соборі Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет відслужив святкову Божественну літургію.

Свято Маковія – одне з найпоетичніших і найшановніших в Україні. Сьогодні кожен приходить до церкви з букетом квітів, в якому обов’язково мають бути великі достиглі голівки маку. Такий букет називається маковійчиком або маковейкою, а в ньому – і чорнобривці, і жоржини, й айстри, і гвоздики, і барвінок, а також різні трави (люди їх називають зіллям, зіллячком): васильки, м’ята, чебрець, любисток, петрові батоги, полин, деревій, будяк-пристрітник, м’ята.

Кожна квітка в букеті мала своє призначення. Так, м’ята оберігає сім’ю від усякої напасті й додає здоров’я, ласкавці – щоб у родині була ласка, злагода та щирість, сонях уособлюється з небесним світилом, щоб воно було завжди ласкавим і милосердним для людей, тварин та рослин.

Після освячення букет квітів та голівки маку треба покласти за образи і зберігати до весни, а потім розсіяти по городу чи клумбі.

Обрядовою їжею цього дня є “шуліки”. Готують їх так: печуть коржі, ламають на дрібні шматочки і заливають медом з розтертим маком.

Також сьогодні розпочинається Успенський піст, який триватиме до 28 серпня.

Прийнято вважати, що Перший Спас – це проводи літа. Цього дня починають відлітати ластівки. Ластівка весну починає і осінь накликає.

Світлана КОВАЛЬОВА

Фото на головній: освячення маку та зілля біля Володимирського собору
Фото Кирила ХМІЛЬОВА

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *