Сьогодні – День Андрія Первозванного, покровителя Києва і України

День Андрія — народно-християнське свято, припадає на 30 листопада, вважається днем пам’яті мученицької смерті одного із дванадцяти апостолів Христових — Андрія Первозваного.

За церковними легендами, святий проповідував християнство у Скіфії й дійшов аж до Києва, де на одному з пагорбів поставив хрест зі словами: «Чи бачите гори ці? Повірте мені, на них засяє благодать Божа».

“Апостол Андрій є молитовником за нас грішних перед Престолом Божим. А ті зернята віри, які посіяв апостол на нашій землі, давали благодатні сходи в різні часи, – пише у соцмережах священник Патріаршого собору Воскресіння Христового УГКЦ Богдан Чурило.
Сьогодні ,30 листопада , українці вшановують святого апостола Андрія Первозванного. Імя Андрій – грецьке, і в перекладі означає “мужній”.
Коли Іван Хреститель почав проповідувати на берегах Йордану, Андрій послідував за Ним, сподіваючись у Його вченні знайти відповідь на свої духовні питання.
В цей час Господь Ісус Христос прийшов до Йордану, прийняти хрещення від Івана Хрестителя. Предтеча, вказуючи на Господа, сказав Своїм учням: “ось Агнець Божий, який бере на себе гріхи світу”. Почувши це апостол Андрій зразу ж пішов до свого брата Симона-Петра і сказав йому: “Ми знайшли Мессію”.
Історія приходу святого Андрія до віри в божественне достоїнство Ісуса Христа була непростою.
Апостола Андрія Господь першим покликав на апостольське служіння.
Він був першим серед покликаних, але ніколи не боровся за першість серед апостолів, уступаючи її своєму братові, Петрові, Якову та Івану. Він добре пам’ятав слова Христа про те, що, якщо хтось бажає бути першим, то повинен бути слу­гою для всіх.
“А як сів, то покликав Він Дванадцятьох, і промовив до них: Коли хто бути першим бажає, нехай буде найменшим із усіх і слуга всім!” (Марка 9: 35).

В цей день гріх щось робити без поважної причини. Дівчата також грішать ворожачи, а хлопці просто відпочивають. В цей день здавна забороняли будь-яку інтелектуальну працю, бо є забобон, що в цей день від цього можна втратити розум.

Це день народного календаря, до якого приурочували Андріївський обряд «Калиту», суть якого полягає в переведенні юнаків і юнок у дорослі вікові класи. День Андрія справді парубоцький день. Як і в значної кількості українських свят, в його обрядах проглядаються дохристиянські традиції.

Звичаї

До самотньої жінки напередодні свята Андрія пізно увечері сходились дівчата з села, яким уже час під вінець. Гуртом пекли пампушки (їх у селі називають «балабухи»). Кожна дівчина брала пампушку, помічала її і клала на низенького ослона. Потім впускали до хати собаку господарки. Чию пампушку з’їсть першою пес, та дівчина першою і вийде заміж.

Обрядовий хліб — калита — нагадує сонце, він обов’язково круглий, як сонце, в середині з діркою, до того ж вимазаний медом. Золотий мед, принесений бджолами («божими мухами») також символізував сонце і широко використовувався в цей день. Ним намащували калиту, іноді, жартуючи, хлопці вмочали пальці в мед і мазали дівчатам вуста, щоб солодкі були. З меду готували і напої на калиту. Варто зазначити, що горілку на молодіжних вечорницях, як правило, не вживали.

 

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *