У лікарнях десятки мільйонів гривень не використали для боротьби з COVID-19, а нове обладнання припадало пилом на складах – аудит
За рахунок 1,7 мільярда гривень субвенції місцевим бюджетам з Фонду COVID-19 на реконструкцію приймальних відділень в лікарнях на початок 2021 року не було реалізовано жодного проєкту.
Про це повідомляє Рахункова палата України.
У 2020 році планувалося завершити проєкти з реконструкції, капітального ремонту приймальних відділень в опорних закладах охорони здоров’я у госпітальних округах за рахунок 1,7 млрд грн коштів Фонду COVID-19. На початок 2021 року не реалізовано жодного проєкту. Про це , коментуючи результати аналізу використання у 2020 році коштів, спрямованих на боротьбу з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками.
“Із наданих місцевим бюджетам у серпні–вересні 2020 року 1,7 млрд грн субвенції на реалізацію проєктів з реконструкції, капітального ремонту приймальних відділень в опорних закладах охорони здоров’я у госпітальних округах за рахунок коштів Фонду COVID-19 не використано майже 18% коштів, які Казначейство в останній робочий день 2020 року перерахувало до державного бюджету. Станом на 1 січня 2021 року не завершені будівельні роботи на двох третинах об’єктів, не введений в експлуатацію жодний об’єкт, хоча однією з умов надання цієї субвенції було завершення проєктів саме у 2020 році”, – заявив Голова Рахункової палати Валерій Пацкан.
Найбільше не використали субвенцію у Дніпропетровській області – 71 млн грн (68% плану), Тернопільській – 33 млн грн (69%), і Сумській – 23 млн грн (41%).
За рахунок коштів Фонду COVID-19, виділених на облаштування тимчасових закладів охорони здоров’я (спеціалізованих шпиталів) у Донецькій, Одеській областях і Києві, функціонування такого закладу частково забезпечено лише на Одещині. На Донеччині спеціалізований шпиталь не функціонував, придбане обладнання станом на 10 серпня 2021 зберігалося на складі. Кошти на облаштування тимчасового шпиталю у Києві не використовувалися.
Голова Рахункової палати повідомив, що закуплене окремими закладами охорони здоров’я у 2020 році обладнання (рентгенівські системи, комп’ютерні томографи, апарати ультразвукової діагностики, лабораторне обладнання й устаткування, термоконтейнери) більше 4–8 місяців не вводилося в експлуатацію, зокрема через відсутність належно облаштованих приміщень, ліцензій на право впровадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання.
Так, аудитори Рахункової палати встановили в Департаменті охорони здоров’я Донецької облдержадміністрації, що на час аналізу унаслідок непроведення низки підготовчих організаційних і фінансових заходів 6 рентгенівських систем на суму майже 29 млн грн не вводилися в експлуатацію майже 5 місяців і зберігалися в складських приміщеннях комунальних закладів охорони здоров’я.
“Або ще один приклад – придбана у грудні 2020 року рентгенівська система для Міської клінічної багатопрофільної лікарні № 17 Харківської міської ради вартістю понад 4,6 млн грн станом на середину липня 2021 року в експлуатацію не введена і не використовувалась понад півроку”, – сказав Валерій Пацкан.
Станом на 1 вересня 2021 низка медзакладів (Козятинська центральна районна лікарня, Ямпільська центральна районна лікарня, Гайсинська центральна районна лікарня, Хмільницька центральна районна лікарня, Тульчинська центральна районна лікарня) не використовували від 4-х до 8-ми місяців одержані в порядку централізованого постачання комп’ютерні томографи на суму майже 60 млн грн. Причина – відсутність ліцензії на провадження окремих видів діяльності у сфері використання ядерної енергії.
Окремі заклади охорони здоров’я не обстежували пацієнтів за допомогою комп’ютерних томографів, отриманих у 2020 році, через невведення їх в експлуатацію. Станом на 1 липня 2021 року 4 томографи з 11 отриманих не використовувалися, зокрема, через відсутність спеціаліста для налаштування обладнання (Чугуївська центральна лікарня ім. М.І. Кононенка), ліцензії на експлуатацію (Центральна міська лікарня Піщанської Богоматері), неможливість підключення до електромережі (Міська клінічна багатопрофільна лікарня № 25 Харківської міської ради та Красноградська центральна районна лікарня).
Унаслідок незакупівлі допоміжного обладнання для облаштування багатопрофільної клініко-діагностичної лабораторії придбане Обласною клінічною лікарнею Харківської обласної ради за рахунок субвенції обладнання для ПЛР–досліджень не змонтовано та не введено в експлуатацію, що свідчить про нерезультативне використання майже 5 млн грн.