Червону зону розширюють удвічі: де посилять карантин і до яких заборон готуватися
З 30 жовтня у червоній зоні опиниться 15 областей — понад половина регіонів України. Зону дії найсуворіших заходів карантину розширять майже вдвічі.
Станом на 27 жовтня у червоній зоні карантину опинилися вісім областей:
- Дніпропетровська
- Донецька
- Запорізька
- Миколаївська
- Одеська
- Рівненська
- Сумська
- Херсонська
З опівночі 30 жовтня цей список розшириться до 15 регіонів, до червоної зони увійдуть такі області:
- Житомирська,
- Івано-Франківська,
- Київська,
- Луганська,
- Львівська,
- Хмельницька
- Чернігівська
Близькі до запровадження найсуворішого карантину також інші регіони: про високий ризик переходу в червону зону заявляла влада Києва та Харкова. Однак поки столиця та Харківська область залишаються в помаранчевій зоні.
Червоний рівень епідемічної небезпеки встановлюється в регіоні за наявності протягом трьох днів підряд двох та більше ознак з такого списку:
- завантаженість ліжок, забезпечених подачею медичного кисню у закладах охорони здоров’я, визначених для госпіталізації пацієнтів з підтвердженим випадком COVID-19, — більш як 65%;
- кількість тестувань методом ПЛР та експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2 протягом останніх семи днів на 100 тис. населення — менше ніж 300;
- кількість госпіталізованих пацієнтів з підтвердженим та підозрілим випадком COVID-19 протягом останніх семи днів на 100 тис. населення — більше 60;
- коефіцієнт виявлення випадків інфікування COVID-19 (методом ПЛР та експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2) — більш як 20%;
- рівень зростання загальної кількості госпіталізованих пацієнтів з підтвердженим та підозрілим випадком COVID-19 протягом останніх семи днів порівняно з попереднім аналогічним періодом — більш як 50%.
Рішення про запровадження червоної зони в регіоні набирає чинності не раніше ніж через два дні з дати його оприлюднення. Скасувати такі обмеження можна лише тоді, коли всі показники в області зі списку вище знизяться до прийнятних меж.
Які правила та заборони діють у червоній зоні?
У червоних зонах епідемічної небезпеки зберігаються всі попередні обмеження (зелена, жовта, помаранчева зони), а також запроваджуються нові.
Зокрема забороняється:
- робота кафе, ресторанів, інших закладів громадського харчування, окрім адресної доставки та замовлень навинос, а також закладів громадського харчування в аеропортах,
- робота ТРЦ, закладів у сфері торговельного і побутового обслуговування (за винятком продажу низки товарів, перелік наведено нижче);
- робота розважальних закладів,
- робота закладів культури, кінотеатрів, театрів тощо (крім роботи автоконцертів, автокінотеатрів, історико-культурних заповідників, а також проведення кіно- та відеозйомки за умови обмеження доступу до майданчика),
- робота непродовольчих ринків і магазинів,
- робота спортзалів, басейнів і фітнес-центрів (дозволено тільки для спортсменів національних збірних),
- проведення масових заходів, окрім офіційних спортивних заходів і матчів командних ігрових видів спорту без глядачів,
- робота готелів, хостелів та інших закладів, що надають послуги з розміщення,
- робота закладів освіти (окрім тих, де 100% працівників мають зелений COVID-сертифікат — детальніше про це нижче),
- проведення планової госпіталізації у держлікарнях (крім допомоги під час вагітності та пологів, новонародженим дітям, пацієнтам з онкологічними та пульмонологічними захворюваннями,
- надання паліативної допомоги у стаціонарах, надання планової допомоги третинного рівня (високоспеціалізованої);
- проведення інших невідкладних і термінових заходів з госпіталізації).
Які обмеження червоної зони скасовуються для вакцинованих?
У червоній зоні вимога щодо закриття закладів не буде застосовуватися, якщо всі 100% відвідувачів (або учасників), а також працівників (чи організаторів у випадку масових заходів) мають один з таких документів:
- зелений COVID-сертифікат чи підтвердження повного курсу вакцинації (дві дози або одна для однодозових вакцин);
- негативний ПЦР-тест (діє 72 години);
- свідоцтво про одужання від COVID-19, чинність якого підтверджена за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Дія (діє 180 днів) — однак згідно з нещодавніми роз’ясненнями МОЗ, ця опція в Дії ще на стадії тестування, тому використовувати її неможливо.
За виконання цих умов у червоні зоні можуть працювати:
- кінотеатри,
- театри,
- музеї та інші культурні заклади,
- розважальні заклади,
- ТРЦ,
- заклади громадського харчування, кафе, ресторани, бари,
- ринки,
- спортзали та басейни,
- дозволено проводити масові заходи (зокрема релігійні).
Як працюють школи і дитсадки в червоній зоні? Наразі у багатьох регіонах України тривають осінні шкільні канікули. Загалом у червоній зоні можуть продовжувати працювати без додаткових умов (якщо місцева влада не запровадила особливі правила, як у Києві):
- дитячі садки (заклади дошкільної освіти)
- 1−4 класи шкіл (у закладах загальної середньої освіти)
- спеціальні заклади освіти
Решта навчальних закладів мають закритися на карантин чи перейти на дистанційне навчання.
Старшокласники та студенти вузів, технікумів, закладів фахової передвищої освіти тощо можуть продовжити навчання в очному режимі лише за умови, коли 100% колективу освітнього закладу пройшли повний курс вакцинації.
Тимчасовою альтернативою вакцинації може бути негативний ПЛР-тест на COVID-19: він діє 72 години з моменту забору матеріалу.
Пізніше у додаток Дія мають інтегрувати ще один альтернативний документ (поки інструмент тестують) — доказ про перенесену хворобу COVID-19. Він діятиме 180 днів, але не раніше, ніж через 14 днів після встановлення діагнозу COVID-19 — якщо після одужання минуло менше ніж шість місяців, а актуальність документу підтверджена за допомогою Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, зокрема з використанням додатка Дія.
Важливо, що дані про перенесену хворобу COVID-19 може внести в базу даних лише лікар (на підставі позитивного ПЛР-тесту чи тестування на COVID-19 методом Ag-RDTs зі статусом «одужав»).
Як працює транспорт у червоній зоні?
За окремим рішенням місцевої комісії з ТЕБ та НС може бути заборонено здійснення регулярних та нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним та залізничним транспортом у межах відповідних регіонів, крім транзитних перевезень та ще кількох видів перевезень (власними легковими автомобілями; службовими авто чи транспортними засобами за умови попередження Нацполіції про маршрут; пасажирів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні).
Також за окремим рішення Держкомісії комісії з ТЕБ та НС може бути заборонено посадку пасажирів в міжрегіональний автомобільний чи залізничний транспорт (потяги, автобуси тощо).
Крім того, з 21 жовтня для всіх жовтих, помаранчевих і червоних зон набули чинності нові правила пасажирських перевезень.
У червоних зонах всі водії, екіпаж авіатранспорту та пасажири у випадку міжрегіональних перевезень повинні мати:
- або підтвердження повного курсу вакцинації (зелений COVID-сертифікат чи сертифікат міжнародного зразка);
- або негативний ПЛР-тест чи антиген-тест.
Посилення вимог стосується міжрегіональних перевезень (як регулярних, так і нерегулярних) — тобто будь-яких подорожей транспортом між областями:
- літаками
- потягами
- автобусами
Відповідні правила не застосовуються до міських і внутрішньообласних перевезень — тобто поїздок по місту або в межах однієї області (в т.ч. приміським маршрутам), однак додаткові обмеження можуть бути введені місцевою владою.
Також ці правила не поширюються на дітей у віці до 18 років. Діти від 12 років повинні використовувати у громадському транспорті захисні маски. Що працює і залишається відкритим в червоній зоні?
Можуть працювати торгові точки, де не менше 60% площі призначено для торгівлі:
- продуктами харчування,
- пальним,
- лікарськими засобами та виробами медичного призначення,
- засобами гігієни та побутовою хімією,
- засобами зв’язку,
- друкованими ЗМІ,
- ветеринарними препаратами, кормами,
- насінням і садивним матеріалом (квітами, рослинами),
- добривами,
- засобами захисту рослин.
Такі заклади можуть працювати без обмеження доступу відвідувачів до інших товарів, представлених в асортименті цих магазинів.
Також можуть працювати:
- продовольчі магазини
- банки
- АЗС (без зон харчування)
- поштові відділення
- станції технічного обслуговування автомобілів та іншого транспорту
- компанії з ремонту комп’ютерів, побутових виробів і предметів особистого вжитку,
- прання та хімічне чищення текстильних і хутряних виробів
- компанії з надання телекомунікаційних послуг
- перукарні та салони краси (за попереднім записом).
Читайте також: