Рутеній-106 в небі над Європою. Звідки взялася радіація, і чи становить вона небезпеку
Європейські вчені здивовані та занепокоєні: у повітрі над країнами Європейського Союзу, в тому числі на території України, виявили радіоактивний ізотоп Рутеній-106. Сам по собі в атмосфері він з’явитися не може, а отже, це наслідок діяльності людини. Точно відомо, що джерелом поширення небезпечної речовини стала Східна Європа, можливо, Україна або південь Росії.
Рутеній – метал сріблястого кольору з розряду платинових. У таблиці Менделєєва має номер 44 і позначений Ru (від латинського Ruthenia — Русь).
Не АЕС, і не “брудна бомба”
Першими забили на сполох західні спецслужби, які з 29 вересня почали фіксувати в небі над різними країнами Європи різке збільшення концетрації Рутенію. Цей рідкісний ізотоп не може бути в повітрі за нормальних обставин. Найчастіше він використовується при дослідженнях Космосу (у паливних елементах супутників) й онкологічній терапії, зокрема при лікуванні очей. Аварія на АЕС або вибух “брудної бомби” виключається, оскільки тоді б в атмосфері був цілий “букет” радіоактивних елементів, крім Рутенію.
Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки України в п’ятницю, 6 жовтня, підтвердив підвищення концетрацї в повітрі радіоізотопу Рутенію-106.
“Було зареєстровано радіоізотоп Рутенію “Рутеній-106″ у вигляді аерозолю. Концентрація у м. Київ становить 1-2,2 мБк/м3. Допустима концентрація даного ізотопу складає 500 мБк/м3. Таким чином, концентрація Рутенію-106 в Києві суттєво нижча допустимого рівня, хоча за нормальних умов даний ізотоп не фіксується взагалі. За оцінками, зростання концентрації ізотопу радіонукліду відбулося в перших числах жовтня.
На сьогодні можна стверджувати, що подія не пов’язана із роботою АЕС України, оскільки при будь-якому радіаційному викиді на енергоблоках АЕС в навколишньому середовищі реєструвалися б, в першу чергу, радіоізотопи йоду, цезію та радіоактивних інертних газів, що наразі не фіксується”.
На сьогоднішній день ситуацію можна назвати контрольованою, але такою, що вимагає проведення широкомасштабних досліджень із залученням спеціалізованих підрозділів радіаційної безпеки. На думку експертів Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки, вплив на здоров’я українців даного інциденту можна вважати мінімальним”, – йдеться у повідомленні
Версії про появу Рутенію-106
Експерти губляться у здогадках, звідки Рутеній взявся у повітрі. Чорнобиль до цього не причетний, адже період розпаду Рутенію-106 один рік, і за 30 років він практично повністю розпався. Сховищ, звідки міг статися витік, в Україні немає.
Серед версій – утилізація медичного радіообладнання (там теж використовується ізотоп), падіння космічного супутника, в двигуні якого було багато Рутенію, або ж витік Рутенію під час транспортування від місця виробництва до замовника.
Обговорюють навіть версію про пожежу і вибухи на складах боєприпасів у Калинівці, адже вони збігаються за термінами появи радіації.