“Рідна земля не закінчується межею власного подвір’я. Ось це і є соборність.., єдність, яка необхідна, аби вибороти своє”, – Зеленський
Сьогодні – День Соборності України.
Свято щороку відзначаємо у день проголошення у 1919 році Акта Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки. Офіційно встановлено у 1999 році, враховуючи велике політичне та історичне значення об’єднання УНР і ЗУНР для утворення єдиної (соборної) української держави. Акт Злуки увінчав соборницькі прагнення українців обох частин України – Наддніпрянщини та Наддністрянщини – щонайменше із середини XIX століття. Це була основоположна подія для українського державотворення.
22 січня 1919 року на Софійському майдані у Києві в урочистій атмосфері відбулося проголошення Акта злуки (об’єднання) Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки в єдину незалежну державу. Цей день став символом українського державотворення, втілив соборницькі прагнення українців щодо консолідації в одній державі.
Президент Володимир Зеленський у зверненні з нагоди Дня Соборності України, яке він сьогодні, 22 січня, виголосив на Софійській площі у Києві, наголосив на важливості єдності українців, йдеться на сайті Глави держави.
«Мільйони з нас – разом. І разом змогли вистояти, зберегти Україну разом, дали відсіч окупанту, стримали цю велику навалу разом. У цьому слові – «разом» – прихована сила українців. Це про нас, про те, на що здатні ми, коли ми обираємо не якісь власні амбіції, а обираємо Україну. Обираємо її інтереси. Коли обираємо не срач, а меч. Боронити своє. Боронити своїх. Боронити всіма силами. Ми пам’ятаємо ці моменти. Не вистачало зброї на всіх добровольців, але точно вистачало хоробрості, небайдужості, віри в себе, віри в Україну. Вистачило сили всіх нас, усіх тих, хто доводить: рідна земля не закінчується межею власного подвір’я. Ось це і є соборність. Ось це – та єдність, яка необхідна, аби вибороти своє, своє право жити в мирі», – зазначив Зеленський.
Він підкреслив, що 24 лютого стало іспитом для української єдності.
«Кожного року в цей день (Соборності – ред.) ми завжди згадували ці уроки соборності, ми робили живі ланцюги, ми казали, як важливо берегти єдність і бути пліч-о-пліч. Але настав день, і нам випало це довести. 24 лютого. День, який став вирішальним моментом. Таким викликом став. Таким іспитом на єдність, на зрілість, на віру в Україну. І ми об’єднались. Українці всі об’єднались. Не декларативно, не на папері, не за якоюсь командою, а за покликом всередині», – сказав Президент.
Виступаючи з Софійської площі, він запевнив, що Українська держава вистоїть, і на цю площу будуть приходити діти наші, онуки, покоління. «І в День Соборності, і в усі інші свята. Під синьо-жовтим прапором. У нашій державі. І ми зробимо все, аби так було. Аби було не соромно перед ними, аби вони знали, що ми не повторили помилок минулого. І Україна є. Україна єдина. Мирна. Соборна», – наголосив Глава держави.
Сьогодні, 22 січня у Києві відбудеться низка заходів з нагоди свята. Так, у головному корпусі Національного музею історії України у Другій світовій війні відкриється виставковий проєкт «Вівтар Свободи». Це масштабний мистецький проєкт, створений командою Art Armor, який розкриває тему збереження національної духовності України в умовах боротьби за свободу проти російської агресії.
Головною ідеєю експозиції є відобразити єдність і силу суверенної України через переосмислення іконописних традицій. 27 регіонів України представлені творчими роботами відомих сучасних майстрів іконопису. Самі образи створені на бронеплитах із захисних жилетів, які вже врятували життя українським захисникам і захисницям.
У Національній бібліотеці України для дітей відбудеться презентація проєкту Вікторії Сайко «Моя Україна» та відкриття виставки робіт лауреатів Всеукраїнського конкурсу дитячих ілюстрацій до поезії Тараса Шевченка й Шандора Петефі «Батьківщині».
Також о 17:00 у Національній опері України відбудеться урочистий музичний захід «Мистецтво об’єднує Україна». Цей спільний мистецький проєкт збере на одній сцені представників усіх українських оперних театрів.