Письменниця Лариса НІЦОЙ: «Скасування «закону Ка-Ка» (Ківалова – Колесніченка)– це велике щастя для України»

Лариса Ніцой

Конституційний суд України ухвалив рішення щодо неконституційності Закону “Про основи державної мовної політики”.

Скасування «закону Ка-Ка» (Ківалова – Колесніченка)– це велике щастя для України. Це дає надію, що все ж таки верховенство права у нас існує. Ця подія стане поштовхом для політиків ухвалити новий закон про захист державної мови.

Але є й небезпека. У Верховній Раді лежать три законопроекти про мову. Небезпека перша: не вистачить голосів на жоден. Небезпека друга: піарять саме законопроект 5670, в якому закладено найбільше підводних каменів. Наприклад, стаття 1. п. 2 говорить про те, що статус української мови, як єдиної державної, не дає підстав заперечувати мовні права національних меншин. Ніхто мовні права меншин заперечувати і не збирається, однак таке формулювання вкрай небезпечне для української мови.

Воно означає наступне: “Можете мати хоч 10 державних статусів, а я якщо хочу вас обслуговувати мовою меншини – то й буду, і не звужуйте мої права”. Цей пункт знову закладає конфліктну ситуацію в країні між україномовними й іншомовними. Він порушує ієрархію. Головна мова в країні – українська. Поважають усі мови, але українська – головна мова нашої країни, і про це не треба боятися говорити вголос.

Цей пункт перекреслює всі наступні пункти на захист української мови, до кожного пункту можна сказати: “Мова українська в ЗСУ? Не звужуйте мовні права меншин. Українська мова в освіті? Не звужуйте мовні права меншин. Українська мова в обслуговуванні? Не звужуйте мовні права меншин”.

Найкращим варіантом було б із трьох законопроектів написати один. Бо всі законопроекти мають недоліки, але й сильні сторони. Я б вибрала найкраще з трьох і об’єднала в один. Це був би справді державницький крок політиків. Я зустрічалася з політиками і говорила про таке об’єднання. Готовність висловила тільки “Свобода”.

Лариса НІЦОЙ, письменниця, громадська діячка

На цю тему читайте також

Двомовності не буде. Закон “Ківалова-Колесніченка” визнали неконституційним

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *