Під Челябінськом – потужний викид радіації. Росіянам радять “не панікувати, дивитися футбол і пити пиво”
У Челябінській області РФ у вересні-жовтні 2017 року фіксувалося екстремально високе забруднення навколишнього середовища радіоактивним ізотопом рутенію Ru-106. Саме його на початку жовтня виявили європейські вчені. Про це повідомляє Росгідромет – Федеральна служба з гідрометеорології та моніторингу довкілля.
“З 25 вересня до 1 жовтня перевищення сумарної бета-активності у пробах радіоактивних аерозолів і випадінь фіксували всі пости, розташовані на Південному Уралі, – йдеться в повідомленні відомства.
Не АЕС, і не “брудна бомба”
Нагадаємо, західні спецслужби з 29 вересня почали фіксувати в небі над різними країнами Європи різке збільшення концентрації радіоактивного ізотопу рутеній-106 (Ru-106). Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки України також підтверджував підвищення концентрацї в повітрі цієї речовини.
Аварія на АЕС або вибух “брудної бомби” європейцями виключалися, оскільки тоді б в атмосфері був цілий “букет” радіоактивних елементів, крім рутенію. В ЄС підозрювали, що джерелом поширення небезпечної речовини стала Східна Європа, можливо, Україна або південь Росії.
Водночас наші вчені заперчили версію про інцидент на Чорнобилі, адже період розпаду Рутенію-106 один рік, і за 30 років він практично повністю розпався. Сховищ, звідки міг статися витік, в Україні немає.
Тепер Росгідромет офіційно заявив, що джерелом забруднення радіацією є РФ.
Рутеній-106 прилетів з Південного Уралу
“Росатом”, який опікується всіма АЕС на території Федерації, уже заявив, що на підприємствах держкорпорації не було аварій, які могли б призвести до підвищення в атмосфері концентрації радіоактивного ізотопу рутеній-106.
У “Росатомі” стверджують: дані щодо забруднення ізотопом рутеній-106 дозволяють зробити висновок, що доза, яку може отримати людина, в 20 тисяч разів менша допустимої річної дози і не становить жодної небезпеки для здоров’я і життя людей.
І нагадали, що рутеній-106 може надійти в атмосферу в одиничних випадках. Насамперед, у разі порушення герметичності оболонки “твела” – елементу активної зони ядерного реактора. Однак при цьому в атмосферу потрапили б десятки інших радіонуклідів, однак зараз цього не було.
Також рутеній може потрапити в атмосферу при виготовленні нових, використанні існуючих або утилізації відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання на основі рутенію-106. Типове джерело з рутенію-106 має активність близько 1-10 Кюрі.
У “Росатомі” запевняють, що на заводі “Маяк” в Озерську під Челябінськом, де виробляють компоненти для ядерних боєголовок, в 2017 році джерела з рутенію-106 не вироблялися, а радіаційний фон на підприємстві в нормі. Тож ФДУП “ВО “Маяк” аж ніяк не є джерелом забруднення довкілля рутенієм-106. Про це йдеться і в заяві підприємства:
“На ФДУП “ВО “Маяк” у 2017 році джерела з рутенію-106 не вироблялися, перевищення надходження радіонуклідів з боку підприємства в атмосферу не зареєстровано. Радіаційний фон в нормі.
Додатково повідомляємо, що роботи по виділенню 106Ru з відпрацьованого ядерного палива (і виробництва на його основі джерел іонізуючого випромінювання) на нашому підприємстві не проводяться вже багато років.
Таким чином, ФДУП “ВО “Маяк” не є джерелом підвищеного вмісту рутенію-106 в атмосфері”.
Чиновники заспокоюють росіян
Заспокоює росіян і “Росспоживнагляд“: “Встановлено, що максимальні рівні об’ємної активності рутенію-106 в атмосферному повітрі в 200 і більше разів менші за допустимий рівень і не становлять загрози для здоров’я населення”.
Міністр громадської безпеки Челябінської області Євген Савченко взагалі назвав повідомлення про потужний викид радіації під Челябінськом “істерією”. Він звертає увагу, що місцеві чиновники, які “не мають щеплень проти радіації”, залишаються на місці і не вивозили свої родини.
Челябінський обласний онкологічний диспансер також не володіє інформацією про небезпечні концентрації радіації в регіоні після підтвердженого викиду радіації. Онкологи зауважують, що рутеній-106 не є чистим канцерогеном, радять росіянам “не панікувати, дивитися футбол і пити пиво”.
Своєрідну “крапку” в цій “радіоактивній історії” поставив директор Інституту проблем безпечного розвитку атомної енергетики РАН Леонід Большов. За його словами, зафіксовані викиди радіоактивного рутенію-106 “були в мільйони разів менші від небезпечних для людини значень і не становлять загрози здоров’ю людей”.
Джерелом радіоактивного ізотопу він назвав космічний апарат або викиди з пічі заводу, де переробляють чорні або кольорові метали.
Версії про появу рутенію-106
Загалом помітно, що у росЗМІ проштовхують версію, що причиною аномальної концентрації рутенію-106 могла стати аварійна ситуація з космічним супутником.
Тим часом російський “Greenpeace” звернувся до прокуратури з вимогою розслідувати радіаційно-техногенну аварію на Південному Уралі. В організації вважають, що викид рутенію-106 таки стався на комбінаті “Маяк”. Судячи із замірів, аварія сталася під час “заскловування” відпрацьованого ядерного палива. Або матеріал, що містить рутеній-106, потрапив у піч для переплавки металів.
Що таке рутеній-106
Вчені пояснюють, що рутеній – бета-активна речовина. При бета-активності йде розпад з випромінюванням електронів. Час розпаду досить невеликий – близько року. Цей ізотоп не існує в природі, це штучний елемент, який напрацьовується в ядерних реакторах. Йде опромінення урану-235, і в результаті розпаду ядра урану виділяється велика кількість елементів, в тому числі і рутеній-106.
Ru-106 не може бути в повітрі за нормальних обставин. Найчастіше він використовується при дослідженнях космосу (у паливних елементах супутників) й онкологічній терапії, зокрема при лікуванні очей.