На Маковія загадуйте бажання, вчить народна мудрість

Серпень багатий на врожай і на свята. 14 серпня – Винесення Чесного і Животворящого Хреста Господнього, Спас на воді, або ж Маковія чи Перший Спас. Успенський піст. В народі кажуть, що на першу ложку освяченого меду потрібно згадати заповітне бажання, і воно збудеться. 

В цей день, – пише Вікіпедія, у церквах святять воду, квіти й мак. Ранком лине до церкви цілий карнавал осінніх квітів. Дівчата, жінки, хлопці й чоловіки — всі по-святковому вбрані йдуть до церкви й несуть на посвяту великі китиці жовтих купчаків, чорнобривців, чебрецю, кудрявців, настурцій, рути-м’яти, нагідок, польових сокирок, лугової материнки, роман-зілля, васильків та великі достиглі голівки маку.

Поміж звичайним городнім маком дівки-чарівниці часто святять ще й мак-видюк, що в народньому знахарстві вживається як засіб проти чародійства: цим маком треба обсипати дім, і всі вроки та хитрощі відьми пропадуть безслідно. Вірили, що коли “видюк” освятити три, сім або дев’ять разів (а святити можна було й на Маковєя, й на Великдень), то його сила ставала непереможною. Цей день увесь належав дітям та дівчатам. Дорослі дівчата також святкували й не працювали в цей день. Вони збиралися, ходили в ліс по зілля, збиралися гуртками, проводили свої жартівливі ігри, а в лісі співали спасівчані пісні. Спеціально дівочими чарівними квітами в “маковійській квітці” – це були: любисток, чебрець, ласкавці, кудрявці. До “маковійської квітки” додавали і голівку невеличкого соняшника, і все це пов’язували червоною стрічкою, щоб уся родина була здоровою. Дехто додавав кілька стеблин конопель чи льону. Бувало голівки маку в’язали в окремий букет (щоправда, так робили рідше).

У такому букеті кожне зело мало свій символ:

рута-м’ята мала оберігати від усякої напасті і додавати здоров’я,
ласкавці – щоб у родині була ласка, злагода і щирість,
кудрявці – аби у хлопців в’юнились кучері й любили їх дівчата,
а сонях уособлював небесне світило, щоб воно було завжди ласкавим і милосердним для людей, тварин та рослин.[2] До кожної рослинки господиня зверталася з поетичними примовками.

Виготовте до цього дня свій букет-маковейчик – з маку, квітів, польових трав, колосся, і освятіть його в церкві – матимете власний оберіг.

Сьогодні не можна займатися прибиранням або важкою роботою. Також на Маковія забороняється сваритися і з’ясовувати відносини.

В Медовий Спас не можна нікому бажати зла, навіть недругам, так як воно може повернутися до вас сторицею.

Оскільки на цей день припадає початок Успенського посту, існують доволі сурові обмеження в їжі. Дозволяється вживати лише неприготовану рослинну їжу – сирі фрукти і овочі, сухофрукти, горіхи, мед, а також хліб.

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


1 коментар до “На Маковія загадуйте бажання, вчить народна мудрість

  • 16.07.2020 о 13:26
    Permalink

    я очень люблю мед и орешки! Самое что есть вкусное на земле! а народная мудрость правду глаголит!

    Відповідь

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *