Міністр охорони здоров’я Швеції: ми боремося із пандемією без карантинів
У той час, коли значна частина світу вже тижнями живе в умовах суворих обмежень для збереження громадського здоров’я, Швеція бореться із пандемією без запровадження обов’язкових карантинних заходів чи примусів закривати різні заклади.
Кордони Швеції залишилися відкритими. Школи для учнів молодших і середніх класів, віком до 16 років – далі ведуть уроки. Школярі, як і раніше, ходять на заняття до шкіл, – повідомляє Радіо Свобода.
Бари, ресторани чи кав’ярні можуть і далі обслуговувати клієнтів за умови, що «столи розставлені належним чином, щоб уникати скупчень», а люди під час споживання їжі чи напоїв у них мають обов’язково сидіти.
Продовжують працювати перукарні, спортзали, студії йоги і навіть деякі кінотеатри.
Громадянам рекомендують уникати подорожей, без яких можна обійтися. Але в громадському транспорті немає ніяких обмежень.
По суті, шведська стратегія поєднує кілька лічених обов’язкових обмежень із вільними рекомендаціями щодо добровільного дотримання дистанції.
Від 1 квітня заборонені візити до будинів для літніх людей, бо «старші люди мають бути захищені від розповсюдження вірусу».
Музеї закриті. Спортивні й культурні заходи скасовані. Заборонені публічні зібрання у кількості понад 50 осіб.
Також закриті класи для старшокласників у школах і студентів у вишах – там усе навчання продовжується онлайн.
Але порівняно з більшістю інших країн, обмеження у Швеції значно слабші. Більшість людей можуть продовжувати щоденне життя без суворих заборон і навіть без вимоги мати на собі маску в громадських місцях.
Проте міністр охорони здоров’я і соціальних справ Швеції Лена Халленґрен наполягає, що життя в Швеції тепер аж ніяк не триває як завичай.
Як запевняє Халленґрен, шведська стратегія має ті самі цілі, що й в інших країнах.
За її словами, це:
вповільнити розповсюдження хвороби;
запобігти колапсу системи охорони здоров’я;
захистити найбільш вразливі категорії людей;
Ця стратегія базується на впевненості, що люди в Швеції «візьмуть відповідальність на себе», каже Халленґрен.
«Переважно шведи дуже добре дотримуються вимог, вони дуже відповідальні», – каже вона.
Близько 30% працевлаштованого населення країни зараз працює з дому, використання громадського транспорту впало на 60%, додає вона.
А на перспективу уряд Швеції сподівається, що його стратегія із меншими обмеженнями протримається місяці, а не тижні, як то можна було б втримувати масове закриття всього, що тільки можна.
Але хоча такий підхід уряду наразі популярний серед багатьох шведів, не всі згодні з думкою, що він відповідає ситуації.
26 квітня місцеві органи влади в Стокгольмі змусили закритися п’ять ресторанів після того, як інспектори виявили, що в них було надто багато людей і вони не дотримувалися вимоги щодо відстані між клієнтами. Всі ці ресторани раніше вже отримали попередження через такі ж порушення.
Але жоден із них навіть не оштрафували, і після повторних інспекцій їм дозволили відкритися знову.
Наприкінці березня майже дві тисячі шведських дослідників підписали петицію із закликом до уряду «негайно вжити заходів, що відповідали б рекомендаціям Всесвітньої організації охорони здоров’я» щодо боротьби з коронавірусом. Серед тих, хто підписав її, – і голова Нобелівського комітету Хенрік Хельдін.
Петиція закликає Швецію піти на такі кроки, що радикально обмежили б контакти між людьми і значно збільшили б здатності системи охорони здоров’я тестувати людей на наявність інфекції.
«Ці заходи мають бути запроваджені якнайшвидше, як то нині є в сусідніх із нами європейських країнах, – пишуть шведські вчені. – Наша країна не має стати винятком у боротьбі з пандемією».
У петиції також мовиться, що намагання «створити стадний імунітет так само, як то стається під час епідемій грипу, має низьку наукову підтримку».
Головний державний епідеміолог Швеції Андерс Теґнелль заперечує, що шведська стратегія «добровільної співпраці й індивідуальної відповідальності» має на меті створити «стадний імунітет», тобто досягти стадії, коли більшість населення вже виробила імунітет до захворювання і тим самим надає й непрямий «стадний захист» тим, хто імунітету ще не має.
Станом на ранок 30 квітня у Швеції з населенням приблизно в 10 мільйонів було понад 20 тисяч 300 випадків цього захворювання і 2 тисячі 462 померлих від COVID-19. Таким чином, рівень заражень і смертності в Швеції дійсно порівнянний із такими ж даними в Ірландії, де були запроваджені суворі обмежувальні заходи (хоча її населення лише 6,5 мільйона осіб).
За даними всесвітньої бази даних про коронавірусну інфекцію, яку веде Університет Джонза Гопкінза у США, рівень смертності в Швеції – 23 померлих на 100 тисяч населення – також кращий, ніж у Бельгії (34), Іспанії (51), Італії (45), Франції (35), Британії (31) чи Нідерландах (27). Усі ці уражені коронавірусом європейські країни запроваджували обов’язкові обмеження, такі, як закриття шкіл чи різноманітних закладів.
«Це дає зрозуміти, що ми, безумовно, здатні обмежити поширення COVID-19 за допомогою рекомендацій і заохочень», які нагадують шведам про необхідність продовжувати добровільне дотримання безпечної дистанції між людьми, переконує Теґнелль.
І в той час, коли європейські країни з масовими обмеженнями вже починають планувати, як закінчувати їх і відновлювати свої економіки в час, коли кількість нових захворілих за день починає зменшуватися, міністр охорони здоров’я Швеції визнає, що її країна, ймовірно, ще не дійшла до піку захворюваності.
Міністр також додає, що уряд Швеції «завжди готовий» посилити свої обмеження в разі потреби в майбутньому – особливо після того, як новий закон, ухвалений на початку квітня, розширив юридичні можливості уряду запроваджувати суворіші надзвичайні обмежувальні заходи.