Людмила Гургач з Чортківського району Тернопільщини розмалювала столітню сільську хату (+фото)

У селі Босири, що в Чортківському районі, Людмила Гургач розмалювала столітню хату. За освітою вона медикиня, працювала лаборанткою екстреної служби в лікарні Чорткова. Це дім бабусі її чоловіка. На хаті багато квітів та тематичний мурал.Також майстриня прикрасила малюнками господарські приміщення.

“Перші малюнки на хаті, я почала в 2018 році, саме в час ковіду, коли вже більше часу було. І я вирішила втілити мрію, яка в мене все була десь, —намалювати, прикрасити глиняну хату малюночками”, – повідомляє Суспільне.

За словами Людмили Гургач, на сонці малюнки тьмяніють, тому постійно доводиться їх підмальовувати.

“За місяць потьмяніло й вже мало що було помітно тих малюночків. Бо тут ще така специфіка, що це вапно”.

Найбільше на хаті мальв.

“Мальви — це продовження роду. Тому саме мальвами оздоблювали хати. Були такі завиточки. Завиточки — це так, якби рід росте, продовжується”.

На одній зі стін хати — тематичний мурал зі стилізованою картою України й пам’ятними для Людмили та її родини місцями.

“Це замовлення було чоловіка. І сказав, що там обов’язково намалювати завод, на якому він працює кранівником”.

Також на стінах хати калина, як символ України й волошки — одна з улюблених квіток нашого народу, розповіла Людмила. Одна з кімнат — світлиця.

“Одна з холодних хат, оскільки в таких хатах була завжди тепла і холодна хата. Тут якраз я саме більше зберігаю документів”.

Серед документів, за словами Людмили, є дозвіл на будівництво 1916 року, за ним і визначили вік хати.

“Якраз є за 1916 рік дозвіл на побудову будинку. Є страхівка на хату, планами. І тут взагалі було, що страхували все майно. Страхували навіть урожай, який мали зібрати”.

У цій кімнаті багато давніх речей, старі фотографії. Серед них світлини бабусі чоловіка, від якої вони успадкували цю хату. Усе це, каже господиня, зберігає для нащадків. Як і свої вироби з бісеру.

“Це силянки, кутовий гердан. На мені стрій лемківський, відповідно, з силянкою великою, оскільки я маю приналежність до лемків. Я є голова “Молодої Лемківщини Чорткова”.

За словами жінки, після того, як вона розмалювала хату, вирішила прикрасити й господарські приміщення.

“Це у нас підвал, з часом на нього збудували літну кухню. Колись не було холодильників, тому підвал працював, як холодильник. А це в нас літня кухня”.

Також на території є дитячий будиночок, який замовила онука та кілька господарських приміщень, які ще не розмальовані, розповіла майстриня. Зараз на господарстві живуть кури, є город з усім необхідним та квітник з трояндами.

“Повітря в селі – це зовсім інакше, ніж міське. Тут ти дійсно разом з природою”, ­— каже Людмила Гургач.

Фото: Суспільне Тернопіль

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *