Різдвяні шопки: Краків вразив дивовижними декораціями (+відео)

Традиційні краківські шопки — це водночас різдвяні вертепи, яскраві макети старовинних замків, театр маріонеток і навіть майданчик для політичної сатири.

Починаючи від 1937 року, мешканці Кракова щороку збираються на Ринку біля пам’ятника Адаму Міцкевичу, щоб детально роздивитися зроблені вручну казкові шопки: триває конкурс на найкращий краківський вертеп, – повідомляє culture.pl.


Кожна шопка становить собою мініатюрну версію одної з архітектурних пам’яток Кракова: Маріяцького костелу з вежами різної висоти, Вавельського Замку, Сукенниць чи Барбакану.

На першому «поверсі» вертепу містяться фігури історичних персонажів, сучасних політиків, художників чи героїв краківських легенд — таких, як знаменитий краківський Дракон.

На другому поверсі зазвичай зображена біблійна сценка.


Різдвяні шопки можуть бути зовсім крихітні, величиною як сірникова коробка, а можуть сягати висоти кількох метрів. Процес створення такої моделі є надзвичайно складним. Бо це й справді доволі трудомістке заняття.

Щоб зробити свій вертеп, не обов’язково бути досвідченим майстром, але обов’язково варто запастися терпінням, бо ж зазвичай виготовлення однієї шопки займає місяці!

Різдвяний вертеп — не космічний корабель, тим-то спеціальних інструкцій з його виготовлення не існує. Зате існують спеціальні майстер-класи, де вам розкажуть, з чого починати, якщо захочете змайструвати свою різдвяну шопку.

Можна використати будь-який матеріал: дерево, картон, скло, сталь, пластик, пластилін, кольорову фольгу і багато іншого. Не забороняється доповнювати конструкцію електричними кабелями, приводами і лампочками, завдяки яким вертеп буде видно навіть при слабкому освітленні. Крім того, за допомогою електроніки можна «оживити» персонажів різдвяної сценки.

Щороку в конкурсі вертепів бере участь від 120 до 160 осіб, причому серед них немало школярів. Правда, найбільш майстерні шопки творять переважно досвідчені майстри, котрі беруть участь в конкурсі вже не один рік. За цей час вони встигли виробити свою власну техніку творення різдвяних ясел.

Всі твори оцінюються згідно з певними критеріями: близькість до традиції, майстерність декорацій, новизна, кольорова палітра, тип фігурок, архітектура і рухомі елементи.

Перший конкурс шопок відбувся 21 грудня 1937 року під пам’ятником Адаму Міцкевичу на краківській Ринковій Площі. Перше місце тоді зайняв 39-літній каменяр на ім’я Станіслав Поляк. Окрім грошової премії, йому вручили 5 штруделів і два пироги з відомої цукерні.

Під час гітлерівської окупації традиція була перервана. Черговий конкурс відбувся 21 грудня 1945 року, біля пошкодженого пам’ятника Міцкевичу. Від 1946 року організацію конкурсу взяв на себе Історичний Музей Кракова.

Щороку, в перший четвер грудня, сотні мешканців Кракова, туристів і журналістів збираються в Старому Місті в першій половині дня. Під звуки гейналу — мелодії, яку щогодини грає трубач Маріяцького костелу — натовп рушає в бік Історичного Музею. Ті, хто виготовив вертеп, залишають його в музеї, щоб журі могло оцінити роботу. Результати конкурсу оголошують через три дні, а казкові різдвяні шопки залишаються в музеї до кінця лютого наступного року.

Маленькі вертепи можна купити на краківських ярмарках і привезти додому як сувенір. А ще можна відвідати виставку в Історичному Музеї — і ми щиро радимо вам це зробити!

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *