Вчені зламали ДНК єгипетських мумій. Фараони допоможуть краще зрозуміти історію людства

Міжнародна група вчених проаналізувала ДНК 151 мумії з Давнього Єгипту від 1400 року до н.е. до 400 року н.е. Вивчали зміну генів єгиптян від Середнього царства і майже до розвалу Римської імперії. Науковці отримали три повних і 90 часткових геномів майже сотні мумій. Результати опубліковані Nature Communications.

Єгипет – майже ідеальна країна для вивчення людського геному. Давня історія того краю, безліч артефактів і записів, тісні контакти єгиптян з сусідніми народами зможуть розповісти про зміну людського ДНК, появу або зникнення певних генів.

Вчені з’ясували – давні єгиптяни мали найтісніші зв’язки з народами Леванту, Малої Азії й Європи. У сучасних єгиптян стало на 8% більше генів населення півдня Африки. Вчені вважають, що насамперед за рахунок работоргівлі й транспортного значення Ніла.

Втім, єгипетські мумії – не ідеальний варіант для вивчення ДНК через спеку, високу вологу та хімічні речовини для муміфікації. Крім того, у більшості виймали мозок. Кращі результати дають тварини з вічної мерзлоти. Наприклад, мумія Еці, знайдена 1991 року в льодовику на півночі Італії, віком 5300 років. Поруч її реконструкція. Генетично це житель сучасних Сардинії й Альп.

Головна перевага єгипетських мумій – кількість. Лише в квітні археологи знайшли в Єгипті шість нових саркофагів з муміями. Свого часу їх дуже багато вивезли за кордон.

Так, у Києво-Печерській лаврі у квітні відшукались артефакти, привезені археологами у другій половині XIX століття. Спершу вони зберігалися у Церковно-археологічному музеї, в радянські часи перебували у Музеї атеїзму в Києво-Печерський лаврі.

Київська колекція артефактів Давнього Єгипту складається з жіночої мумії, мумії нільського крокодила, дерев’яного саркофага і двох кришок, вкритих поліхромним розписом. Вчені встановили, що ці саркофаги відносяться до періоду Нового царства Давнього Єгипту (1085-656 рр. до нашої ери).

А 8 червня у Києві відбудеться прем’єра “Мумії” (The Mummy) з Томом Крузом у головній ролі, знятої Алексом Куртцманом. Фільм є перезапуском саги про Мумію і початком кіновсесвіту монстрів від Universal.

Фото Marion Lafogler/EURAC, espreso.tv

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *