Вандалізм: на Грушевського стерли майданівські графіті
Столичний магазин на вулиці Грушевського, з фасаду якого зникли графіті часів Євромайдану, обмалювали і розбили скляні двері та вікна. Зокрема, у написах на магазині йдеться: “Тут був Майдан, і він тут буде вічно” та “Не зітреш нас”.
А ще фасад магазину закидали яйцями і намагалися підпалити шини перед входом, однак їх загасили працівники патрульної поліції.
Український інститут національної пам’яті заявив, що буде звертатися до поліції і Генпрокуратури через стерті графіті часів Євромайдану на вулиці Грушевського. Про це написав у Facebook голова інституту Володимир В’ятрович.
На малюнках, що знаходилися на фасаді одного з магазинів інтер’єру, були зображені Тарас Шевченко, Леся Українка та Іван Франко в образах активістів Майдану. Вони з’явилися взимку 2014 року, коли на вулиці Грушевського тривали протистояння між майданівцями і правоохоронцями. Нещодавно малюнки зникли, що викликало бурхливу реакцію у соцмережах.
Володимир В’ятрович стверджує, що їхнє знищення є актом вандалізму.
“Графіті на Грушевського є пам’яткою історії згідно з наказом Мінкультури від 15.10.2014 № 869”, – написав голова Інституту нацпам’яті.
У документі, зокрема, згадується “місце бойових дій та масової загибелі громадян в районі вулиці Грушевського у місті Києві під час акцій протесту у лютому 2014 року” за адресою Грушевського, 4.
“Їхнє знищення є злочином і підпадає під дію ч. 2 ст 298 Кримінального кодексу – умисне незаконне знищення, руйнування, пошкодження об’єкта культурної спадщини або його частини – штраф до 2350 грн або обмеження чи позбавлення волі до 3 років з можливою забороною обіймати певні посади чи діяльність”, – додав Володимир В’ятрович.
“Знищені графіті були частиною експозиції Музею Майдану. За знищення експонатів музейного фонду передбачено кримінальну відповідальність”, – написав у Twitter віце-прем’єр-міністр В’ячеслав Кириленко.
“Про етику справи і не кажу: весь центр Києва – охоронювана меморіальна зона Революції Гідності. Акт вандалізму мають розслідувати МВС і ГПУ”, – додав урядовець.
В адміністрації магазину відмовилися коментувати ситуацію засобам масової інформації.
Автор знищених “Ікон Революції” на фасаді будинку на вулиці Грушевського в Києві, соціальний художник Sociopath висловився проти їхнього відновлення групою художників і хоче зробити це особисто.
Про це він написав на своїй сторінці у Фейсбуку.
Художник вважає, що відновлення графіті без його участі є неправильним, а з проханням відновити картини ніхто з представників державних інституцій до нього не звертався. Водночас він висловив готовність відновити трилогію, як тільки ситуація набуде правильного розвитку.
“Мені, як і вам, прикро, що таке сталося. Однак ніхто з представників державних інституцій, окрім простих українців, не звертався до мене з проханням відновити картини. Сподіваюся, ви розумієте, що самовільне відновлення у даній ситуації неможливе”, – написав він.
Фото Леоніда ФРОСЕВИЧА