На дні Нілу знайшли легендарний корабель, описаний ще “батьком історії” Геродотом

У затоці Абу-Кір, неподалік від гирла Нілу, вчені виявили торговий корабель древніх єгиптян, саме існування якого історики століттями ставили під сумнів. Знахідці дві з половиною тисячі років. 

Перша згадка судна оригінальної будівлі, яке місцеві жителі називали “баріс”, зустрічається ще Геродота, який побував в Єгипті в V столітті до нашої ери, – повідомляє ВВС.

Давньогрецький історик досить докладно описав будову дивного корабля, однак речових підтверджень його словам до останнього часу не було.

Правоту Геродота вдалося довести єгиптологу Олександру Бєлову. Він встановив, що виявлене археологами стародавнє судно, вік якого оцінюється приблизно в 2500 років, і є легендарний баріс.

Місто Тоніс, відомий грекам як Геракліон (за легендою, саме там висадився Геракл), був заснований близько 2700 років тому і пару століть залишався найбільшим портом і торговим центром Стародавнього Єгипту.

Однак на сушу повільно наступало море, і приблизно до кінця VIII століття місто затопило остаточно.

Зараз Тоніс розташований на дні затоки Абу-Кір, приблизно в 2,5 км від берега, і прихований 10-метровою товщею води. Його руїни виявили лише в самому кінці XX століття, і велика їх частина не досліджена до сих пір.

Відомо, що в період розквіту Іракліон, близько 450 р. до н.е., його відвідав давньогрецький історик Геродот, докладно описав місто в своїй книзі.

Там, зокрема, описується і торговий корабель під назвою “баріс” з вітрилами з папірусу, дуже здивував “батька історії” своєю незвичайною будовою. Судно було немов складене з довгих дерев’яних “цеглин”, скріплених мідними цвяхами.

“Коли таким чином побудують остов корабля, то поверх кладуть поперечні балки. Ребер зовсім не роблять, а пази законопачують папірусом”, – розповідав давньогрецький історик.

Досить незвичайною була і система управління: “На судні робиться тільки одне кермо, яке проходить наскрізь через кіль.  Такі судна можуть ходити вгору по річці лише при сильному попутному вітрі, їх буксирують уздовж берега”.

Далі Геродот детально описує механізм руху корабля і уточнює: “Таких судів у єгиптян дуже багато, і деякі з них вантажопідйомністю в багато тисяч талантів”. ( талант – близько 26 кг).

З огляду на такий поважний вік – судно було побудовано між 664 і 332 рр. до н.е., – воно дуже непогано збереглося: вціліло майже 70% корпусу.

В цілому біля узбережжя були знайдені останки більш ніж 60 кораблів, але саме цей – номер 17 – привернув особливу увагу Олександра Бєлова з Центру егіптологіческіх досліджень РАН.

Остов судна нагадав йому будинок, складений з дерев’яних цегл. Вчений регулярно їздить досліджувати Іракліон з самого відкриття загубленого міста в 1999 році.

Знову і знову повертаючись до знахідки і досліджуючи нові деталі, він все більше переконувався в тому, що “Корабель-17” – це описаний Геродотом баріс, тільки трохи більший – його довжина приблизно 28 м.

Послівний аналіз тексту і аналіз всіх фрагментів корпусу показали майже стовідсоткову відповідність структури судна давньогрецькому опису.

 

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *