Київ і Варшава сваряться через новий дизайн польських паспортів
МЗС України вручило послу Польщі Яну Пєкло ноту протесту у зв’язку з намірами польської влади використовувати зображення Личаківського кладовища у Львові в оформленні сторінок нових польських паспортів. Текст документа опублікували на сайті українського зовнішньополітичного відомства.
“Україна розглядає такі наміри як недружній крок, що негативно впливає на розвиток стратегічного українсько-польського партнерства.
Оцінка історичних подій – справа істориків. Україна виступає проти політизації окремих історичних фактів, що шкодили б розвитку взаємовигідного стратегічного партнерства між Україною та Республікою Польща”, – йдеться в ноті протесту.
Історичне Личаківське кладовище є одним з найстаріших в Україні: його заснували ще у XVI столітті. З 1991 року має статус історико-меморіального музею-заповідника. Там дійсно є поховання польських вояків, які загинули в боях під час польсько-української війни 1918-1919 років.
Причиною сеперечки українських і польських дипломатів стало зображення каплиці, яка є частиною “Меморіалу орлят”. “Орлятами” називали учасників польських добровольчих організацій, які в 1918 році брали участь у бойових діях проти українців у “битві за Львів”.
Польща хоче запровадити новий дизайн своїх паспортів у рамках святкування 100-річчя незалежності в наступному році. На сторінках нових документів планується розмістити фонові зображення, що стосуються польської історії.
Серед запропонованих “символів незалежності” Польщі також такі особистості, як Роман Дмовський, Юзеф Пілсудський, а також орден Військової доблесті.
Деякі фонові зображення для сторінок майбутніх паспортів будуть обрані самими польськими громадянами за допомогою онлайн-голосування, яке триватиме до 10 вересня. Загалом представлено 13 можливих варіантів.
Запропоновані польською владою зображення бентежать не тільки нас, українців. Влада Литви висловила здивування через наявність у списку для голосування зображення Гострої Брами у Вільнюсі. Гостра Брама, або ворота Аушрос, – головна пам’ятка литовської столиці, найважливіший пам’ятник литовської історії та архітектури. Це єдине, що залишилися від середньовічної міської стіни.
У міністерстві закордонних справ Литви заявили, що ситуація є неприйнятною, а офіційні документи іншої держави не повинні містити зображень литовського пам’ятника. Гостра Брама зараз є другим за популярністю учасником голосування.
Польща у відповідь на невдоволення України і Литви заявила, що онлайн-голосування – це лише консультація. Проте польські власті розглядають варіант із зображенням Личаківського кладовища вже як остаточний.
Для Києва і Варшави це вже не перший дипломатичний скандал. У лютому цього року лідер польської партії “Право і солідарність” Ярослав Качинський заявив, що Україна не увійде до Євросоюзу, поки підтримуватиме культ особистості, створений навколо Степана Бандери, який “здійснював геноцид щодо поляків”.