150 років тому Росія продала Аляску США. Як все було
Про Аляску європейці не знали до 18 століття, поки її узбережжя через Берингову протоку не побачили учасники експедиції Семена Дежньова. Вперше на землю тепер уже американського штату в 1732 році ступили члени команди судна “Святий Гавріїл”, яке належало до експедиції Афанасія Шестакова і Дмитра Павлуцького.
З часом на території Аляски з’явилися російські поселення (1784 р – перше постійне поселення), панотці-місіонери активно навертали язичників алеутів і ескімосів у православ’я.
Російська Америка, крім Аляски, включала в себе також Алеутські острови та архіпелаг Олександра. Економіка в основному базувалась на полюванні на морських звірів. Аляску фактично колонізувала Російсько-американська компанія – напівдержавна торговельна компанія, яка займалася хутряним промислом. Вона правила цією територією з 1799 по 1867 рр.
Першим про продаж Аляски США ще у 1853 році (правління Миколи Першого) заговорив генерал-губернатор Східного Сибіру Микола Муравйов-Амурський. Він вважав, що з розвитком залізниці Північно-Американські Штати неминуче розширять свою владу на всю територію Північної Америки. У царської Росії просто немає ресурсів, аби їм протистояти, тому рано чи пізно доведеться поступитися північноамериканськими володіннями.
Водночас за століття, що Аляска перебувала під контролем Російської імперії, вона залишилася практично неосвоєною. Маленькі міста і бази мисливців знаходились лише на узбережжі та на річці Юкон. Індіанці Аляски, на відміну від алеутів, відмовлялися співробітничати з росіянами, що призводило до численних кривавих конфліктів.
Загалом колонія росіян не перевищувала 600–800 осіб, а економіка трималася на полюванні на хутряних тварин (калана, морських котиків, норок, бобрів і лисиць) і риболовстві.
Варто зазначити, що у той час Росія перебувала у стані війни з Великою Британією. Під час Кримської війни (1853-1856 рр.) Британська імперія, прагнучи встановити контроль над Тихим океаном, відрядила флот з корпусом морської піхоти до міста-порту Петропавловськ (зараз Петропавловськ-Камчатський). Росіянам вдалося його відстояти, втім війна з Британією на території Російської Аляски стала реальною загрозою.
Уряд США, не зацікавлений в окупації Аляски Сполученим Королівством, запропонував Росії укласти угоду про тимчасову (на 3 роки) передачу Аляски та інших територій Російської Америки під владу США. Ця угода так і не відбулася – Росія домовилась з британською компанією Гудзонової Затоки.
Питання про продаж Аляски американцям знову порушив молодший брат імператора, князь Костянтин Миколайович, у переписці з міністром закордонних справ Михайлом Горчаковим, який підтримав цю ідею. Вони вважали, що увага Росії має зосередидитись на освоєнні Приамур’я і, як тоді казали, на “округленні кордонів” імперії. Водночас Петербург прагнув до дружніх відносин зі Сполученими Штатами.
У грудні 1866 року відбулася нарада за участю імператора Олександра Другого його брата Костянтина Миколайовича, міністрами фінансів і морського міністерства, а також посланцем у Вашингтоні бароном Едуардом фон Стеклем. Учасники підтримали ідею продажу Аляски США. Стекль повідомив про це американському держсекретарю США Вільяму Сьюарду. Єдина умова – оплата мала становити не менше $5 млн золотом, зрештою домовились на $7,2 млн.
30 березня 1867 року угоду про продаж Аляски США підписали у Вашингтоні. 10 жовтня 1868 року Аляску офіційно передали США. Після зачитування тексту угоди і салюту на 42 постріли, у форті Сітка (столиця Російської Америки) спустили прапор Росії і підняли зірково-смугастий американський. За $7,2 млн золотом Штати придбали територію площею 1,52 млн кв. км (1 кв кс коштував $4,74). Разом із землею американці отримали все нерухоме майно, колоніальні архіви, офіційні та історичні документи.
Якщо врахувати, що на той час монета $20 важила 1 унцію золота (31,1 грами), виходить, що $7,2 млн – це 360 тис. монет. Це12 тонн золота, за нинішним курсом – майже $0,5 млрд.
Продаж Аляски став першим випадком добровільної відмови Російської імперії від своїх територій. Алясці це точно пішло на користь. Зараз населення 49-го штату США складає 710 тисяч людей, середня річна зарплата домогосподарства – $75 тис. У Росії ж аналогічна ЗП за 2016 р становила лише $7,2 тис.