Дослідження вчених: коронавірус почав поширюватися світом наприкінці 2019-го і навряд чи існував раніше
Дослідники з Великої Британії та Франції на підставі генетичного аналізу коронавірусу SARS-CoV-2 встановили, що у світі він почав поширюватися з кінця 2019 року. Вони стверджують, що це відкидає будь-яку можливість того, що новий коронавірус існував раніше, а отже, люди інфікувалися ним раніше й могли виробити до нього імунітет.
Про це йдеться в їхній статті, оприлюдненій у науковому виданні Infection, Genetics and Evolution.
Дослідники проаналізували понад 7600 послідовностей вірусних геномів із великої міжнародної бази даних, яку складали науковці з усього світу під час досліджень SARS-CoV-2. На підставі цього вони дійшли висновку, що пандемія коронавірусу почалася десь у проміжку між 6 жовтня й 11 грудня 2019 року.
«Це виключає будь-яку можливість, що SARS-CoV-2 міг бути серед людей задовго до виявлення, а отже, і вже заразити значну кількість населення», — йдеться в публікації.
Це означає, що коронавірус — порівняно нещодавнє явище, і в людей не могло ще виробитися до нього групового імунітету. На сьогодні, за найбільш оптимістичними підрахунками, COVID-19 могли перехворіти до 10% населення.
«Усі на це сподівалися, і я також», — говорить Франсуа Балю, генетик із Університетського коледжу Лондона, який брав участь у дослідженні.
Учені також відзначили, що мутації вірусних геномів, узятих із різних частин світу, подібні, що підтверджує версію про єдине його першоджерело.
Водночас, як показало їхнє дослідження, вірус вражав людей у різних куточках світу тижнями чи навіть місяцями раніше за перші офіційні повідомлення, тож пошук «нульового» пацієнта просто не має сенсу.
Це не перше повідомлення, яке коректує уявлення про те, коли саме почалася пандемія коронавірусу. Так, нещодавно французький лікар Ів Коен повідомив, що коронавірус у Франції виявили ще 27 грудня 2019 року. Раніше вважалося, що перший випадок SARS-CoV-2 у країні зафіксували 24 січня.
Офіційно Китай повідомив ВООЗ про новий вірус 31 грудня, тобто через чотири дні після випадку у Франції.
Нагадаємо, що станом на ранок 6 травня у світі зафіксували 3 млн. 727 тисячі 865 випадків COVID-19. Серед них 1 млн. 242 тисячі 393 людини одужали та 258 340 померли. Наразі інфікованими залишаються 2 млн. 227 тисячі 132 людини.