Блаженніший Святослав у Чорткові: “Той, хто вірить, що Господь нас оборонить, може сказати, що вірить у Збройні сили України, у нашу перемогу”

У суботу, 4 лютого, у межах візиту на Тернопільщину, Глава УГКЦ Блаженніший Святослав очолив Архиєрейську Божественну Літургію у катедральному соборі Святих апостолів Петра і Павла у Чорткові. Перед Літургією Глава Церкви освятив розпис святилища, а по закінченні — ювілейний Хрест, зведений у 500-річчя Чорткова, а також Богородичні стели та 15 автомобілів для ЗСУ.

Вітаючи Главу УГКЦ у Чорткові, владика Василь Семенюк, архиєпископ і митрополит Тернопільсько-Зборівський, наголосив, що Тернопільщина є малою батьківщиною патріарха Йосифа Сліпого та блаженних новомучеників УГКЦ Григорія Хомишина, Микити Будки, Миколи Конрада, Миколи Цегельського, Якима Сеньківського, Зиновія Ковалика, Віталія Байрака, чий приклад вірності Богу, Церкві й Україні є таким важливим для нас усіх сьогодні. Тернопільщина, додав митрополит, освячена Пресвятою Богородицею через чудотворну присутність у двох центрах Її вшанування — Зарваниці та Почаєві.

Освячення розпису святилища катедрального собору Святих Петра і Павла та ювілейного Хреста на пам’ять про борців за волю України на завершення ювілейного Року патріарха Йосифа Сліпого — знакова подія для Подільщини в часи великої війни України за саме право бути як державі й народу, у часи, коли Церква неустанно молиться за Україну та її перемогу. Цей візит Глави УГКЦ також завершує ювійлейні заходи з нагоди 500-річчя Чорткова — 4 вересня 1522 року місто отримало право на самоврядування і стало містом магдебурзького права, – повідомляється на ресурсі УГКЦ .

«Сьогодні ми спільно переживаємо особливий момент — це велика Божа благодать могти бути разом. Господь нас сюди покликав у цей особливий суботній день, бо щось хоче нам сказати. Зустріч із Богом завжди є подією, яка змінює людину, робить її інакшою. Але від людини залежить, чи вона дасть Йому зробити те, що справді для неї добре», — сказав у проповіді на Літургії Блаженніший Святослав.

Звертаючись до сьогодення і тих, чиїми руками Господь захищає Україну нині, Глава УГКЦ зазначив: «Запитаймо себе сьогодні: як Господь Бог нас може оборонити? Слово „оборона“ для українців має особливе значення. Ми потребуємо не лише справедливості, а й безпеки. Ми вимагаємо справедливості перед світом. Але як це має відбутися? Тому ми так шануємо наші Збройні сили — через вас сьогодні Бог негайно хоче оборонити свій народ. Мабуть, нині в Україні немає жодної родини, у якій би день і ніч не взивали до Бога про захист нас перед тим загарбником й окупантом, що ні Бога не боїться, ні людей не соромиться. Чиїми руками це має статися? Це стається і станеться відвагою, мужністю і силою нашого українського війська. Саме те, що воно захищає й обороняє найслабших і найменших, відрізняє його від усіх інших збройних сил; це не військо загарбників та окупантів. Нам не треба чужого, але свого права ми ніколи й нікому не віддамо. І ми знаємо: те завдання — бути захистом і голосом найменших та найслабших дітей України, — це місія, дана Богом. Той, хто вірить у Бога, у те, що Господь нас оборонить, може сказати, що вірить у Збройні сили України, у нашу перемогу. Ми віримо, що Божа справедливість завжди матиме останнє, найвище слово. Він сам сьогодні каже нам, що оборонить, охоронить, і то негайно».

Наприкінці Літургії було звершено акт посвяти м. Чорткова і Бучацької єпархії УГКЦ під покров святого архистратига Михаїла — ангела і воїна. Глава Церкви розповів, що тепер відчуватиме велику спорідненість між Чортковом і Києвом, покровителем якого також є архистратиг Михаїл. «Знаєте, він реально діє, — додав він. — У моменти найтяжчої облоги Києва так багато людей, навіть невіруючих, казали: „Ми бачили ангелів у небі“. Боже небесне військо під проводом архистратига Михаїла воює за нас! І хто, як не Бог, дає нам сили стояти і перемагати, навіть тоді, коли прагматичний людський розум різних західних аналітиків казав, що більше від трьох днів ніхто там не втримається. Сам факт, що я живий і є між вами, є свідченням того. Просімо, щоб Господь Бог, наш найближчий і наймогутніший Захисник, усім своїм небесним військом під проводом архистратига Михаїла сьогодні був поруч із кожним захисником і кожною захисницею України, щоб здійснилися слова, які сьогодні чуємо в Божому слові: „Обороню їх — і то негайно“».

Після Літургії на подвір’ї катедрального храму відбулося освячення ювілейного Хреста, який збудувуло приватне агропромислове підприємство «Дзвін». Архітектор Михайло Федик, уродженець Чортківщини, втілив у цій роботі ідею пам’яті про багатовікову боротьбу українців за свободу і незалежність, тяглості пошанування воїнів — захисників України: від бійців УГА і Січових стрільців до сучасних Героїв нинішньої війни з росією. Тому у скульптурі поряд із розп’яттям зображений архистратиг Михаїл, покровитель Українського війська, а поряд із ним — державний герб України з написом «Вічно Єси» та чотири герби історичних періодів незалежності Української держави. Завершує композицію символ Вселенської Церкви — хрест на кулі.

«Ми сьогодні освячуємо знак, який буде особливим знаком пам’яті, — ствердив Блаженніший Святослав, пояснюючи значення цієї події. — Але про що мають пам’ятати ті, що будуть на нього споглядати, — малі діти, які відчитуватимуть постаті різних борців за волю України? Ми пам’ятатимемо, що Бог зробив для нас, як Бог нас воскрешав щоразу, коли хтось інший хотів убити й нищити, як Бог нас захищав, коли сильні світу цього забирали природні громадянські права в нашого народу, у мешканців цього міста. І цей пам’ятник Божій дії і Божому захисту увінчаний чесним і животворним Хрестом нашого Господа, що є символом і знаком остаточної перемоги, якої ми всі чекаємо, за яку молимося, але й остаточної перемоги воскреслого Христа над гріхом і смертю. Той Хрест є символом нашої надії, що історія, яку пригадуємо, не закінчилася, як і та притча залишилася відкритою, щоб ми її закінчили своїм життям. Бо ту історію сьогодні в наші складні, але героїчні часи покликані написати ми з вами».

З нагоди освячення Хреста і ювілею м. Чорткова Блаженнішому Святославу презентували подарунок — висічений із білого мармуру його єпископський герб.

Закінчилися ювілейні святкування у Чорткові освяченням 15 автомобілів для ЗСУ, які придбали волонтери Бучацької єпархії УГКЦ.

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”