Біля узбережжя Австралії вчені знайшли “місто” восьминогів
Населене восьминогами підводне “місто” виявили морські біологи біля узбережжя Австралії і назвали його Октлантидою. Знахідка доводить, що восьминоги виду Octopus tetricus зовсім не такі одинаки, як вважалося раніше. Дослідження опублікували у журналі Marine and Freshwater Behaviour and Physiology.
Розміри “міста” – 18х4 м, воно знаходиться на глибині 10-15 метрів у затоці Джервіс біля узбережжя Східної Австралії. У 23 лігвищах, побудованих з піску, мушлі й різного сміття, у морських скелях мешкають 15 восьминогів.
Наука традиційно вважала, що восьминоги асоціальні тварини й затяті одинаки. Вдень вони ховаються у скелястих рифах, а вночі виходять на полювання, щоб ловити довгими щупальцями крабів, кальмарів та інших морських тварин. Зазвичай восьминоги збираються разом лише заради спарювання, а потім знову ведуть досить відокремлений спосіб життя.
Водночас в “Октлантиді” Octopus tetricus ведуть активне соціальне життя: зустрічаються один з одним, живуть разом, спілкуються, атакують восьминогів, які їм не подобаються, виселяють один одного з лігвищ.
Морські біологи вважають, що така поведінка – результат природного відбору, і дуже нагадує поведінку хребетних. Це свідчить про те, що у певних умовах еволюція може давати дуже схожі результати в абсолютно різних групах тварин.
За кілька сотень метрів від “Октлантиди” знаходиться ще одне “восьминоже місто” – “Октополіс”. Воно завалене мушлями з’їдених двостулкових молюсків. Біологи припускають, що подібні “міста” з’являються там, де восьминогам вистачає їжі і накопичення черепашок створює сприятливі умови для створення помешкань.
Раніше дослідники вивчили взаємодію восьминогів між собою і з’ясували, що ті використовують складні сигнальні системи, щоб спілкуватися між собою. Octopus tetricus мають виразну мову тіла і здатні повідомляти про намір атакувати або здатися, змінюючи колір свого тіла.
У центрі “Октополіса” знаходяться залишки іржавого якоря. До нього восьминоги приходять, щоб показати себе: розправляють щупальця, змінюють колір на темно-коричневий. Зазвичай на це їх штовхає суперництво з іншими восьминогами.
Дослідники вважають, що такі поселення восьминогів існували завжди, але тільки зараз у людей з’явилися технічні можливості для їхнього пошуку і вивчення.