Афера: чиновники зони ЧАЕС з аукціону продали понад півтисячі тонн радіаційно забрудненого металу
В Чорнобильській зоні продали “брудний” метал. Більше 500 тонн радіаційно забрудненого державного металобрухту реалізували “своїй” фірмі для подальшого збуту.
Матеріали кримінального провадження про цю аферу направила до суду Київська обласна прокуратура. На лаву підсудних сідають в.о. генерального директора ДСП ЧАЕС і директор одного із товариств з обмеженою відповідальністю. Стаття Кримінального кодексу, яку їм інкримінують, стосується незаконного поводження з радіоактивними матеріалами.
Як інформує прокуратура, слідством встановило, що у липні 2019 року керівник Чорнобильської АЕС оголосив аукціон з продажу більше 500 тон радіаційно забрудненого державного металобрухту, попередньо оцінивши його в 1 тисячу гривень за 1 тонну, що є суттєво заниженою початковою вартістю. Відповідно до висновку судово-економічної експертизи, державі завдано матеріальної шкоди на понад 2,75 мільйона гривень.
Крім того, однією із найважливіших вимог до учасників аукціону була наявність спеціального дозволу на право провадження діяльності в межах зони відчуження.
Переможцем закупівлі стала ця ж фірма, хоча необхідних ліцензій та дозвільних документів у неї не було. А була лише підписана в березні 2019 року з АЕС угода, яка дає змогу товариству проводити на території ЧАЕС безкоштовне випробовування із дезактивації радіоактивно забрудненого металобрухту лазерними технологіями. Однак жодних виробничих потужностей, лазерних установок і технологій, необхідного кваліфікованого персоналу та місць для проведення заявлених випробувань зі знезараження металобрухту, а також необхідних дозвільних документів, передбачених законодавством для роботи з такою категорією небезпечних матеріалів у ТОВ не було.
Досудове слідство проовдило територіальне управління Державного бюро розслідувань за оперативного супроводу Департаменту забезпечення діяльності, пов’язаної з небезпечними матеріалами Національної поліції України.