Зрада: в Мюнхені запропонували діалог про “нову ідентичність України”
Мюнхенська безпекова конференція здивувала появою документа, у якому – нові пропозиції щодо Донбасу.
Отже три міжнародні організації у співпраці з Російською радою з міжнародних справ оприлюднили свій план припинення війни в Україні, пише “Європейська правда”.
В тексті немає згадок про напад Росії на Україну, стверджується, що “конфлікт в та навколо України” став наслідком “катастрофічних прорахунків”, отже пропонуються кроки для “завершення конфлікту на Донбасі та створення перспектив для конструктивного діалогу, в тому числі щодо Криму”. Водночас основною ідеєю цього плану є відновлення співпраці з Росією без відновлення Україною суверенітету над Кримом.
Особливо вражає пропозиція: «Запуск всеукраїнського загальнонаціонального діалогу щодо визначення нової ідентичності України, який врахує погляд сусідів України, включаючи Росію». Зазначається, що предметами цього діалогу мають стати питання історії, національної пам’яті, мови, ідентичності та меншин.
Виявляється, нам пропонують розпочати дискусію про «нову ідентичність України, яка врахує погляд сусідів України, включаючи Росію». Про яку «нову ідентичність» йдеться? Лютий ворог хоче нас знову бачити «братнім народом»? Ми повинні з терористами почати цей діалог? Не бути такому!
Тим часом колишні дипломати США, урядовці та експерти оприлюднили спільну заяву на сайті аналітичного центру Atlantic Council.
«Більшість з 12 рекомендацій, якщо вони будуть сумлінно виконуватися всіма сторонами, мають конструктивний характер і можуть служити заходами зміцнення довіри і полегшать труднощі і страждання, яких зазнає населення на окупованому Донбасі або поблизу нього. Але деякі з них є проблематичними; дві, зокрема, повторюють пропозиції Кремля про переговори або теми дезінформації. Що ще більш важливо, в документі описується проблема, яка повинна бути вирішена з точки зору Кремля, можливо, щоб переконати представників російської еліти підписати угоду”, – йдеться в заяві.
Експерти вказують, що “мюнхенський план” визначає проблему в першому реченні: “конфлікт в Україні та навколо неї”. На їхню думку, цей опис приховує походження проблеми і робить неможливим пошук відповідного рішення.
“Конфлікт всередині і навколо України” почався, коли російські війська в російській формі, але без розпізнавальних знаків, захопили український півострів Крим, і Москва “анексувала” його. Потім Москва почала гібридну війну на Донбасі і використовувала свій масивний дезінформаційний апарат, щоб представити це як громадянський конфлікт в Україні. Без кремлівського керівництва, фінансування, зброї (включаючи важкі озброєння), боєприпасів і, в деяких випадках, регулярних підрозділів російської армії, не було б “конфлікту всередині і навколо України”, – йдеться в заяві.
Також вказується, що головна проблема, яку необхідно вирішити, – це агресія Москви в Україні – шляхом відновлення суверенітету і територіальної цілісності України, починаючи з Донбасу. У ширшому сенсі, проблема полягає в тому, щоб переконати Москву в тому, що вона не має права диктувати політику своїм сусідам.
Експерти відзначили, що одна з рекомендацій підхоплює дружню Кремлю ідею ослаблення часткових санкцій після часткової реалізації Мінських угод.
Спільну заяву підписали, зокрема, колишні посли США в Україні Стівен Пайфер, Вільям Тейлор та Марі Йованович.
Тим часом громадськість України, незалежні експерти запитують: коли найвище керівництво нашої країни відреагує на появу цих пропозицій?
Малюнок Андрія ПЕТРЕНКА