Зеленський вніс до Верховної Ради законопроєкт про відповідальність за брехню в деклараціях

Президент України Володимир Зеленський вніс на розгляд до Верховної Ради законопроєкт, яким хочуть поновити відповідальність за недостовірне декларування. Відповідний документ раніше ВР закликали ухвалити два антикорупційні органи в Україні ㅡ НАБУ та НАЗК.

Законопроєкт №4434, ініціатором якого став Володимир Зеленський, внесли на розгляд Верховної Ради у п’ятницю, 27 листопада.

У пояснювальній записці до нього йдеться, що документом пропонують виключити статтю 366-1 з Кримінального Кодексу України, яку раніше скасував Конституційний Суд, та замінити її аналогічною ст. 366-2.

Водночас в президентському законопроєкті пропонують збільшити максимальний штраф за недостовірне декларування з трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян до п’яти тисяч (тобто з 3,153 млн грн збільшити до 5,255 млн грн).

Також пропонується окремо визначити у статті 366-3 ККУ кримінальну відповідальність «за неподання суб’єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».

Раніше Національне антикорупційне бюро та Національне агентство з питань запобігання корупції просили ухвалити відповідний законопроєкт про відновлення відповідальності за недостовірну інформацію в деклараціях до кінця грудня.

Річ у тім, що щорічний період декларування триває з 1 січня до 31 березня. Щоб покарати посадовця за недостовірну інформацію, стаття Кримінального кодексу вже має бути чинною на момент подання декларації. Лише так посадовців можна буде притягнути до відповідальності за брехню в деклараціях за 2020 рік.

Якщо ж законопроєкт ухвалять у лютому 2021 року, то всі, хто подасть неправдиву інформацію в декларації раніше, уникнуть відповідальності.

Через рішення Конституційного суду. 27 жовтня він на закритому засіданні визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність для чиновників і суддів у формі штрафу чи позбавлення волі за подання свідомо неправдивих відомостей у декларації. Також КСУ закрив доступ до е-декларацій чиновників, а НАЗК позбавив ключових повноважень.

Рішення КСУ ухвалив за поданням депутатів з «Опозиційної платформи — За життя» та «За майбутнє». Через цю ухвалу правоохоронці змушені будуть закрити всі справи щодо неправдивого декларування майна чиновниками.

Вищий антикорупційний суд уже закрив низку справ щодо недостовірного декларування. Загалом на момент рішення КС у ВАКС було 17 кримінальних справ, що стосуються недостовірного декларування.

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *